„Да имав син, ќе го викав Ајвар“ – Странка го просветли Балканот со имињата што ќе им ги дадела на своите деца! На списокот е и Мајонез (фото)

0

Странка од Азија, кој живее во Сараево, објави видео на својот TikTok профил во кое наведе неколку балкански зборови кои би биле убави имиња доколку немаат друго значење, а еден стана хит.

,,Данас“ и’ се допаѓа и како машко и како женско име, додека зборот „Бања“ ​​е сличен на името „Ања“, но според неа многу подобро.

„Да имам син би го именувал Ајвар. Звучи многу добро“, вели тиктокерката.

,,Алеја“ е збор што и’ звучи како прекрасно женско име, а како потенцијални машки имиња кои и изгледаат многу „машки“ ги избра градовите Бихаќ и Санџак.

„Narandža“ е збор што таа навистина би го сакала како име, исто како и зборот „Разлика“, за кој таа смета дека e убаво име.

,,Омилен збор ми е „Кармин“. Не знам, бидејќи мојот сопруг се вика Армин“, објасни таа и на крајот додаде:

„И зборот „Боенка“. Прекрасно женско име.

Ајвар и мајонез

Нејзиното видео собра повеќе од 800.000 прегледи и бројни коментари.

„Ова е лудо“, напишала една девојка на „Тиктот“, додека друга искоментирала: „Алал да ти е“.

Многумина се согласија дека Ајвар е победник на оваа необична листа, а имаше и такви кои и дадоа предлози за имињата „Паштета“, „Ќебапи“ и „Мајонез“.