Древен рецепт за совршено греано вино! Засладете ги телото и душата со магичен есенски пијалок (фото)

Студените денови се тука и време е да најдете начин да се стоплите.

Ако сакате слатки и топли пијалоци, вино и овошје, тогаш ова ќе биде вистинско уживање за вас.

Подготовката нема да одземе многу време, а уживањето е загарантирано.

Топлите пијалоци се нешто што се препорачува кога ќе започне сезоната на вируси и настинки. Подгответе добро варено вино еднаш неделно и на добар пат сте да ја спречите борбата со течење на носот, кашлицата, болките во грлото.

Еве како се подготвува

Состојки:

5 dl полусуво црвено вино

2,5 dl вода

3 лажици шеќер

1/2 лажичка каранфилче

малку цимет

неколку парчиња портокал

Подготовка:

Растопете две лажици шеќер на тивок оган. Кога ќе порумени, прелијте го со вода, зголемете ја температурата на шпоретот и оставете ја водата да зоврие.

Потоа додадете уште една лажица шеќер, добро промешајте да се соедини сè и додадете вино. Кога ќе почне да пени, тргнете го тенџерето во кое го готвите од шпоретот, бидејќи напивката не треба да ви врие.

Додадете цимет и каранфилче, добро измешајте и истурете во густа чаша со рачка.

Вареното вино се пие врело, а вкусот можете да го збогатите со додавање на парче портокал.