Државниот секретар на САД предупредува: “Светот не смее да биде измамен со мировниот предлог на Си за ‘крај’ на војната!“

0

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави (САД), Ентони Блинкен изрази скептицизам за кинеските „мировни“ предлози за ставање крај на украинскиот конфликт, предупредувајќи дека тие би можеле да бидат „тактика на застој“ за помош на руските вооружени сили на теренот во Украина.

Светот не треба да биде измамен со каков било тактички потег на Русија, со поддршка на Кина или која било друга земја, да ја замрзне војната по свои услови“, им кажа Блинкен на новинарите за време на дневниот брифинг.

Си Џинпинг и Владимир Путин

Посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Русија по налогот издаден од Меѓународниот кривичен суд за апсење на Владимир Путин сугерираше дека Пекинг не мисли дека Кремљ треба да биде одговорен за злосторствата во Украина“, додаде Блинкен.