ЕВАКУИРАН ШВАЈЦАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: Уапсен маж со панцир и експлозив ВО БЛИЗИНА НА ВЛЕЗОТ

Полицијата во швајцарската престолнина синоќа го евакуираше Парламентот и соседните згради, откако во близина на еден од влезовите беше уапсен маж со панцир, а подоцна беше откриено дека носи експлозив.

Полицијата во Берн соопшти дека попладнето припадниците на Федералната служба за безбедност забележале маж на влезот од зградата на Парламентот чиј „изглед и однесување биле сомнителни“ – носел панцир и футрола, а експлозив бил откриен при пребарување.

Осомничениот, кој не е идентификуван, потоа бил подложен на физички и психолошки прегледи, се вели во соопштението.

Федералното обвинителство и полицијата покренаа кривична истрага, а засега нема индиции за можниот мотив на човекот.

Полицијата неколку часа го блокираше Федералниот плоштад пред зградата на Парламентот и околните улици и испрати безбедносни тимови, вклучително и противпожарни екипи и експерти за деминирање, да го пребараат автомобилот поврзан со осомничениот со поддршка на полициско куче, беспилотни летала и роботска пиротехника. возилото.

Укинати се мерките за безбедност бидејќи се покажало дека возилото не претставува никаква опасност, се вели во полициското соопштение.