“ЕКСТРА ЗАБАВА, ФЕНОМЕНАЛНО!“ – Ова е еден од најевтините грчки острови: Без гужва и со многу ниски цени – совршено место за одмор!

0

Грција со години е најпопуларна дестинација меѓу туристите од Македонија. Цените на аранжманите се различни, а островот Евија е еден од поевтините. Но, мислењата за овој остров се поделени.

Евија се наоѓа во близина на Атина и е втор по големина остров во Грција по површина и еден од најприфатливите, според пишувањата на туристите на социјалните мрежи. Островот е помалку познат од некои други, но има што да им понуди на туристите: прекрасни плажи, недопрена природа, традиционални села и археолошки локалитети. Цените за сместување и храна на Евија обично се пониски отколку на островите како што се Санторини, Миконос, Крф или Родос.

Евија е добро поврзан со копното и со Атина, така што е лесно достапен за туристите. Исто така, островот е идеален за оние кои ја избегнуваат гужвата и сакаат да ги истражуваат помалку познатите делови на Грција.

Сум бил во Евија, поточно Пефка, плажата е несредена, камења, не сум задоволен“; „Евија е спа центар, тоа е за стари луѓе, главно постари и тие остануваат таму… Јас сум искрено не сум воодушевен“, вака гласат дел од коментарите по групите на социјалната мрежа Фејсбук за патување на ова место.

Но, има и такви кои размислуваат поинаку. Тие ги наведуваат предностите на овој остров.

Одморив неколку пати во Евија, иако велат дека тоа е погрешно за постари луѓе. Имаат одлични клубови полни со млади луѓе и времето секогаш беше одлично“, „Два пати бев и тоа е феноменално“, „Прекрасно е“, се само дел од коментарите.