ЕСП: Талат Џафери подготвува сценарио за фалсификување избори

Европскиот сојуз за промени соопшти дека спикерот Талат Џафери е под истрага поради обвинувањата дека подготвува сценарио за фалсификување избори во земјава. Веста доаѓа по ненадејното заминување на лидерите на ЕСП од лидерската средба, како што соопшти претседателот на Демократско движење, Изет Меџити.

Меџити информираше дека средбата ја напуштиле по заминувањето на претседателот на Собранието Џафери во моментот кога се разговара за членот на Државната комисија за избори и заеднички надзор. „И ние излеговме, бидејќи немавме доволно аргументи да се соочиме со ситуацијата“, рече Меџити.

Демократското движење ја изрази својата загриженост за интеграцијата на земјата и побара предвремени парламентарни избори. Нашиот предлог за датумите на изборите е 14 и 28 април, со цел вториот круг парламентарни и претседателски избори да се одржат на 28 април, за да се избегнат моментите кога некој не ги прифаќа резултатите“, рече Меџити.

Во однос на формирањето на техничка влада, претседателот на Демократското движење нагласи дека министрите треба да бидат од редовите на албанската опозиција за да се обезбедат услови за фер и демократски избори. Во однос на членот на ДИК, Меџити го обвини спикерот Џафери дека го одолговлекува процесот за околу една година и дека има намера да не избере член, со што ДИК ја оставил необезбедена и некоординирана. Истрагите за наводите за подготовка на сценарио за фалсификување на изборите се уште траат.