ЗАПАДОТ ПОДГОТВУВА НОВ ШТРАЈК НА РУСИЈА? Дури 18 можни договори пропаднаа

0

Дали е ова крај на каква било соработка меѓу Русија и западните земји?

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина во пролетта 2022 година, во кои како посредник учествуваше тогашниот израелски премиер Нафтали Бенет, беа прекинати на иницијатива на западните земји, објави Бенет во интервју за израелскиот канал 12.

– Бенет детално зборуваше за неговото учество во преговорите по почетокот на специјалната операција во Украина, за неговите лични контакти со рускиот лидер Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски, како и со лидерите на водечките западни земји – американскиот претседател Џозеф. Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон.

Како што истакна, ставовите на западните лидери биле поделени во однос на понатамошните чекори.

– Видете, секој лидер има свој пристап. Лидерите можат да се поделат на оние кои се придржуваат до линијата: „Мораме да го отфрлиме Путин“ и оние кои велат: „Ајде, сите сме губитници во војната.“ Борис Џонсон се залагаше за порадикални мерки, а Макрон и Шолц беа повеќе прагматичен Бајден ги поддржа двата пристапа – потсети Бенет.