Започна операцијата „ЖЕЛЕЗНИ МЕЧЕВИ“: Израелците извршија одмазднички напад, резервистите се мобилизираа по упадот на Хамас (ВИДЕО)

0

Воената операција на израелските одбранбени сили во Појасот Газа, како одговор на ракетните и копнените напади од палестинска страна, беше наречена „Железни мечеви“, соопшти воената прес-служба.

– Официјален претставник на израелските одбранбени сили го соопшти името на операцијата: „Железни мечеви“ – се наведува во соопштението.

Претходно прес-службата на израелските одбранбени сили потврди дека од Појасот Газа биле истрелани ракети на израелска територија.

Алармите постојано се огласуваат во сабота наутро почнувајќи од 06:28 часот на многу локации низ земјата, вклучувајќи ја областа Тел Авив и околните области.

Во контекст на она што се случува, израелската армија најави „состојба на подготвеност за војна“.

За возврат, израелскиот министер за одбрана Јоав Галант одобри регрутирање на резервисти и нареди воведување „специјална задна ситуација“ во радиус од 80 километри од Појасот Газа, кој ја опфаќа територијата на Тел Авив и неговите предградија.

Тој потоа рече дека Хамас започнал војна против Израел и тоа го нарече сериозна грешка. Тој рече дека израелската армија се бори против непријателот и увери дека Израел ќе победи во оваа војна.