За прв пат по повеќе од 50 години човек ќе се доближи до Месечината – НАСА закажа мисија со екипаж за летање околу Месечината за следната година: Еве ги деталите!

0

НАСА е на пат да лансира мисија со екипаж околу Месечината следниот ноември по успешниот тест лет без екипаж, објави во вторникот американската вселенска агенција.

Претставниците на НАСА објавија ажурирање за програмата Артемис, чија цел е да ги врати луѓето на Месечината за прв пат по завршувањето на историските мисии Аполо во 1972 година.

Првата мисија Артемис заврши во декември кога капсулата Орион без екипаж се врати безбедно на Земјата по повеќе од 25 дена патување околу Месечината.

Артемис 2, кој треба да полета кон крајот на ноември 2024 година, ќе однесе четворицачлен екипаж околу Месечината, но без да слета на неа.

Со нетрпение очекуваме тој екипаж да лета со Артемис 2“, им кажа на новинарите Џим Фри од НАСА.

НАСА подоцна оваа година ќе ги открие членовите на екипажот на Артемис 2. Засега се знае дека само еден од нив е Канаѓанец.

Астронаутите на Артемис 3, планирани за околу 12 месеци по Артемис 2, за прв пат ќе слетаат на јужниот пол на Месечината.

НАСА се надева дека ќе воспостави постојано човечко присуство на Месечината и подоцна ќе започне повеќегодишно патување до Марс.

Како дел од мисиите Артемис, НАСА планира да испрати жена и небела личност на Месечината за прв пат.

Само 12 луѓе – сите бели – стапнале досега на Месечината.