Израел ги оправдува нападите врз болниците: Хамас ги користи како штит

Израел го обвинува Хамас дека ги користи болниците како воени бази.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) го обвинија Хамас за „систематска експлоатација на болниците“ како дел од воената машина, пренесува bbc .

Израел беше критикуван од Обединетите нации и нивните агенции, вклучително и Светската здравствена организација, за наводни напади врз или во близина на медицинската инфраструктура на Газа.

Како одговор, портпаролот на ИД Даниел Хагари даде брифинг попладнево, инсистирајќи на тоа дека Израел напаѓа „врз основа на разузнавачки информации“ и во рамките на меѓународното право, додавајќи дека „не сакаме да ги погодуваме болниците и амбулантите“.

Агар, исто така, сподели декласифицирани информации, со детали за, како што рече, упоришта на Хамас под, во и околу три болници во Газа. Би-Би-Си не може да ги потврди тврдењата на Агар.

Хагари рече дека болницата Ал-Шифа – најголемата во градот Газа – се наоѓа на врвот на командниот и контролниот центар на Хамас.