КАКО ЏЕНИФЕР АНИСТОН СИ ГО УПРОПАСТИ ТЕЛОТО: Фотографиите од стомакот го запрепастија светот, ја признала грешката – „Се уништував 15 години“

По 15 години редовен тренинг, Џенифер Анистон открива како го уништила своето тело.

Можеби нејзината харизма е нејзиниот главен адут, кој ги освојува луѓето ширум светот, но Џенифер Анистон (54) може да се пофали со линија на која и завидуваат нејзините полумлади колешки. Таа е во форма со децении благодарение на тоа што е фанатик за фитнес и здрава исхрана, но не ужива во комплиментите што ги добива секојдневно. Напротив, како што вели, не ја поднесува класичната фраза која гласи: „Изгледаш убаво за твоите години“. Тоа сака да го претвори во: „Изгледаш одлично – точка“.

„Не можам да го поднесам тоа. Навика е на општеството, да имаме фрази како: „ Па, ти си во таа фаза, за твоја возраст си…“ . Дури и не разбирам што значи тоа Во подобра форма сум отколку во дваесетите. Се чувствувам подобро во умот, телото и духот. Сè е 100 проценти подобро“, изјави Џенифер за британскиот Vogue.

Ѕвездата на „Пријатели“ открива дека поминала 15 години уништувајќи го своето тело за да изгледа „холивудско совршено“. Сепак, сè си го направи своето, а нејзиниот начин на размислување за здравјето се промени. Ова значи дека нема повеќе „претерано повторувачки“ вежби . „Кога размислувате за тоа како: „Морам да правам 45 минути кардио или немада имам ефект “, тоа е страшно. Верував во тоа толку долго. Само си го уништувам телото. “, вели Џенифер, на која терапевтот и посочил дека претерала.

„Мојот физиотерапевт ми даде кукла барби која е покриена со селотејп. Изгледа глупо, но само додека не сфатиш дека целта на лентата е да ја прикаже секоја повреда што ја имав во последните 15 години. Мислам дека сега е вистинскиот избор е тоа што сакам да вежбам со пријателите.Ти само го правиш својот тренинг, а ако имаш добра музика можеш да се забавуваш“, вели Џенифер и додава дека за време на тренингот најмногу сака да ја слуша Ријана.

По повод промоцијата на фитнес брендот „Пволве“, Џенифер Анистон позираше како нивна амбасадорка во спортско издание. Фотографиите го обиколија светот, бидејќи на нив јасно се гледа извајаниот стомак на актерката. „Додека влегуваме во нашите убави постари години, треба да бидеме возбудливи. И треба да бидеме пољубезни кон нашите тела. Да знаев за ова пред 20 години, кога го „кршев“ моето тело, ќе ме спасеше од многу болка“, вели Џенифер.

Актерката советува да се тренира три пати неделно, по еден час. Таа секогаш ја држи својата исхрана под контрола, започнувајќи го денот со топла вода со лимон, а потоа за појадок има јајца со авокадо или овесна каша со изматена белка од јајце. Редовно пие протеини и медитира секој ден. Џенифер еднаш откри дека повремено пости , а еднаш неделно прави мини третман за лице.

“Мојот омилен момент е медитацијата. Посакувам да го замрзнеме времето во тој магичен час. Исто така, јогата и пишувањето ми помагаат да се фокусирам да бидам смирена”, вели Џенифер, додавајќи дека миењето садови е релаксирачка активност за неа бидејќи ја смирува кога знае дека кујната е чиста.