Кафе или чај: кој пијалок е поздрав?

Кафе или чај, двата пијалоци се одлични начини да го започнете денот. Ако ви се допаѓаат двата пијалоци и се чувствувате добро, нема причина да преферирате еден пред друг.
Ако сакате да пиете еден од нив почесто од другиот поради здравствени причини, еве неколку фактори кои треба да ги земете предвид.

Кофеинот во кафето во споредба со чајот

Чајот содржи помалку кофеин од кафето. Домашното кафе содржи во просек 92 милиграми кофеин на шолја од 250 ml. Во меѓувреме, 250 мл црн чај содржи околу 47 милиграми кофеин, додека 250 мл зелен чај содржи приближно 29 милиграми кофеин.

Конзумирањето до 400 милиграми кофеин дневно се смета за безбедно за повеќето возрасни – и може да има одредени здравствени придобивки . Кофеинот може да ја зголеми енергијата и концентрацијата, а умереното консумирање може да го намали ризикот од депресија, Паркинсонова болест , фиброза на црниот дроб , срцеви заболувања и одредени видови на рак.

Сепак, консумирањето премногу кофеин може да направи да се чувствувате вознемирени . Исто така, може да предизвика несоница кај некои луѓе ако пијат пијалоци со кофеин премногу доцна во текот на денот. Стимулансите исто така можат да предизвикаат зависност.

Поради високата содржина на кофеин, кафето може да ви даде побрз излив на енергија, но чајот содржи Л-теанин, кој во комбинација со кофеин може да ви помогне да останете ментално активни подолго време.

Антиоксиданси

Антиоксидансите се супстанции кои помагаат да се намали воспалението и да се спречи оштетувањето на клетките во телото предизвикано од слободните радикали. Слободните радикали се пловечки молекули создадени со варење на храната или изложеност на загадување, радијација и други стресни фактори.

Кафето и чајот содржат различни видови на антиоксиданси, но и двата содржат специфични полифеноли. Количината може да варира во зависност од начинот на кој се обработува или подготвува пијалокот.

Преглед на студии за кафе, чај и алкохолни пијалоци од 2013 година , како што е црвеното вино , забележува дека еспресото има најголема антиоксидантна активност, но друга компаративна студија на слични пијалоци од 2022 година сугерира дека зелениот чај победи на овој натпревар.

Превенција на болести: што е подобро, кафе или чај?

Бидејќи содржат антиоксиданси, чајот и кафето имаат заштитни својства – дури и ако не содржат кофеин.

Редовното консумирање чај е поврзано со намален ризик од голем број хронични болести, вклучувајќи срцеви заболувања, мозочен удар и одредени видови на рак, особено рак на оралниот и дигестивниот тракт.

Кафето е добро и за здравјето. Општата анализа на 201 мета-студија покажа дека редовното консумирање кафе е поврзано со помал ризик од смртност од широк спектар на причини, вклучувајќи кардиоваскуларни болести и невролошки, метаболички и заболувања на црниот дроб. Кофеинот е исто така поврзан со намален ризик од развој на леукемија, простата, ендометријален и рак на кожата .

Се разбира, не треба да се потпирате само на чај или кафе за да спречите болести, но истражувањата покажуваат дека тие можат да бидат корисна компонента на здрава, урамнотежена исхрана.

Несакани ефекти од кафе и чај

Сеопфатната студија спомената погоре ја нагласува врската помеѓу консумацијата на кафе и компликациите од бременоста, како што се малата тежина при раѓање и губењето на бременоста во вториот и третиот триместар. Исто така, се споменува значајна врска помеѓу консумирањето кафе и ризикот од фрактури на коските кај жените, но не и кај мажите.

Според систематскиот преглед во списанието Clinical Epidemiology, ризикот од консумирање кафе за време на бременоста произлегува од неговата содржина на кофеин. Ова може да се однесува и на високи дози на чај со кофеин . Американскиот колеџ за акушери и гинеколози известува дека консумирањето помалку од 200 милиграми кофеин дневно (што е еквивалентно на околу две шолји домашно кафе) не го зголемува ризикот од спонтан абортус. Сепак, врската помеѓу внесот на кофеин и ниската родилна тежина останува неизвесна.

Студијата спроведена од компанијата Osteopolos International исто така покажа зголемен ризик од фрактури на коските кога жените пијат повеќе од 4 шолји кафе на ден . Ако сте изложени на ризик од остеопороза, вреди да ја имате на ум оваа врска.

Други вообичаени несакани ефекти од консумирање премногу кофеин (од кој било извор) вклучуваат нервоза и несоница.

Додатоци во кафе или чај

Еден од најважните начини на кои чајот или кафето можат да влијаат на вашата исхрана зависи од тоа што додавате во вашите пијалоци.

Шеќерот, слатката павлака, млечните или млечните алтернативи и засладувачите може да влијаат на вашето здравје и вкупниот внес на калории, особено ако ги консумирате секој ден.

Ако некој засладувач или одреден вид млеко прави да се чувствувате лошо – или ако вашиот лекар верува дека тие може да придонесат за одредени здравствени компликации – можеби имате добра причина да размислите да пробате некои алтернативни опции.

Ако вашето утринско кафе со малку шеќер и слатка павлака е вашиот омилен оброк во текот на денот, тоа нема да ви ја наруши исхраната. Се разбира, умереноста е клучот. Ако пиете пет шолји дневно со многу шеќер, имате добра причина да размислите за неговото влијание врз вашата енергетска рамнотежа.

Заклучок: кафе или чај?

Ако сте љубопитни, ве охрабруваме да нурнете подлабоко во некои од студиите споменати во оваа статија. Но, ако само уживате во зголемување на енергијата наутро, бидете сигурни дека чајот и кафето можат да бидат добри и за вас. Изберете го напитокот што најмногу ви се допаѓа и испијте го во разумни дози.