КИПТО КРАЛ Основаше ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: ЕВЕ СО ШТО ПЛАНИРАЛ ДА СЕ ЗАНИМАВА, Интерпол го бркал за 40 милијарди долари

0

Ко-основачот на пропаднатата крипто-компанија „Terraform Labs“ До Квон , осомничен за измама вредна 40 милијарди долари , ја основал компанијата во Србија, само 3 недели откако се најде на „црвената листа на барани лица“ на Интерпол за околу 100 динари. според официјалните податоци на АПР.

Како што објави вчера порталот DLNews, Квон и неговиот партнер Хан Чанг Џун, на 12 октомври 2022 година основале компанија наречена „Codokoj22 doo Beograd“, три недели откако тој завршил на листата на барани лица од Интерпол.

Компанијата е регистрирана во центарот на Белград, а интересно е што ДОО е регистрирана за консултантски активности поврзани со деловни и други менаџменти. Двајцата Корејци ги користеле своите пасоши за да ја регистрираат компанијата.

До Квон

– Осомничен за 40 милијарди долари, и дојде овде да работи консултантска работа. Којзнае каква била намерата – вели еден од учесниците на пазарот на капитал во Србија.

Квон се води за исчезнат од септември 2022 година, бидејќи замина од Сингапур за Дубаи, во Обединетите Арапски Емирати, а оттаму минатиот месец во непозната трета земја. Имаше претпоставки дека тој тогаш се криел во Србија.

Кој е корејскиот крал на крипто-валутите

Патем, корејскиот До Квон стана познат во крипто заедницата во 2019 година по блокчејн мрежата Тера и двете криптовалути Луна и ТераУСД, кои многу инвеститори станаа милионери до мај 2021 година. Како таков, тој се најде на листата на познатиот магазин Форбс, меѓу 30-те најуспешни млади луѓе од Азија. Неговата компанија постигна ненормален успех за кратко време и имаше многу клиенти чии влогови неверојатно растеа.

Меѓутоа, во мај 2022 година овие две валути пропаднаа и нивната вредност падна на нула, а бројни клиенти беа оштетени за големи суми. Падот на Квон започна бидејќи тој имаше ограничена количина на криптовалута Луна и на тој начин повеќе не можеше да ја гарантира вредноста на токенот terraUSD.

Како резултат на тоа, јужнокорејските обвинители започнаа истрага минатата година против Квон и петмина негови соработници, откако околу 280.000 лица од Јужна Кореја инвестирале пари во Луна и Тера. Тој е осомничен за кршење на законот за пазар на капитал и за манипулирање со цените на криптовалутите. Против Квон беше поднесена и заедничка тужба на повеќе од 300 инвеститори во Сингапур и САД.

Иако сè уште не е откриен точниот механизам што го користел Квон во случајот на измама на инвеститорите, се верува дека станува збор за одреден тип на „Понзи шема“ каде што инвеститорите се поканети да инвестираат со надеж за голем профит, а всушност само малку луѓе на врвот на „пирамидата“ профит.