Крај на љубовта по 12 години брак: Омилената холивудска русокоса донесе тешка одлука…

По 12 години брак, оскаровката Рис Витерспун се разведува. Омилената актерка и успешен продуцент објави заедничка изјава на социјалната мрежа Инстаграм со нејзиниот сопруг Џим Тот, кој се смета за ловец на таленти во Холивуд.

Рис Витерспун и Џим Тот

Мораме да споделиме важни вести со вас. По долго размислување, донесовме тешка одлука да се разведеме. Уживавме во годините поминати заедно, а следната етапа од животот ја отвораме со многу љубов, добрина и взаемна почит за се што сме постигнале“, стоеше во објавата.

Највисок приоритет останува нашиот син и целото семејство. Ваквите работи никогаш не се едноставни“, се вели во соопштението, барајќи приватност во овие моменти.

Извор близок до актерката изјавил за магазинот People дека Рис и Џим ја донеле одлуката „како најдобри пријатели“ и дека се посветени на заедничко одгледување на нивниот син Тенеси Џејмс (10 г.).

Рис Витерспун ги има ќерката Ава (23 г.) и синот Дикон (19 г.) од првиот брак со актерот Рајан Филип.

Витерспун (47 г.), која пораснал во Нешвил, доби Оскар за најдобра актерка во филмот за легендата на кантри музиката „Walking on the Edge“ во 2005 година. Таа, исто така, продуцираше неколку филмови и телевизиски емисии, вклучувајќи ги „Big Little Lies“ и „The Morning Show“.

Нејзини најпознати филмови се „Blonde from Harvard“, „Wildness“, „Four Christmases“, „Country Makeup Artist“, „Cruel Intentions“, „Election Days“, „Pleasantville“ и многу други.