Маричиќ ја предупредува новата влада: Внимавајте во односите со Атина

Македонија се уште најверојатно ќе излезе од ситуацијата во која се најде по неколкуте изјави на новата претседателка Гордана Силјановска Давкова и претставникот Христијан Мицкоски за употребата на уставното име, по што стигнаа сериозни предупредувања од грчка страна. Вицепремиерот во заминување Бојан Маричиќ во „Дејли клик“ изјави дека мора да се внимава во односите со Грција и во однос на Договорот од Преспа бидејќи тој има силно влијание врз ЕУ. Може да се соочиме со нова блокада од Грција доколку Македонија не го користи уставното име, рече Маричиќ.

„Доколку нашата влада, имено новата влада, почне и продолжи да не го користи уставното име, правејќи го ова главна тема на секоја меѓународна средба на која Грција нема да ја пропушти можноста да поентира, голем дел од државите можат да се солидаризираат. со Грција и притисокот нека биде врз нас и многу брзо ќе се најдеме пред нова блокада од Грција која нема да биде во наш интерес“, изјави Бојан Маричиќ.

Деновиве претседателите на САД и Франција Џо Бајден и Емануел Макрон упатија порака до новата влада да ги почитува меѓународните договори. Мандатот Христијан Мицкоски во вчерашната изјава рече дека договорите се двонасочна улица, односно мора да се почитуваат од двете страни.

„Истовремено, очекувам вториот потписник, а тоа е нашиот јужен сосед, да ги почитува. Направивме документ колку е спроведено од наша страна, колку е спроведено од грчка страна и планираме да го претставиме на секој што е љубопитен да знае колку двете страни го почитуваат билатералниот меѓународен договор“, изјавија. Мицкоски.

За случувањата со Бугарија сега кога е извесно дека Бојко Борисов ќе ја формира новата влада, Маричиќ вели дека од наша страна може само да влезе во некаква дискусија, односно декларативна определба дека уставните измени се максимум и дека нема да има нови барања.

„Мислам дека она што ќе се обиде новата влада на ВМРО-ДПМНЕ е да влезе во некаков разговор со бугарската влада за некаква декларативна заложба што веројатно ќе значи некаква гаранција дека нема да има нови теми, прашања од нови , нови, блокади по уставните измени. Новата бугарска влада нема повторно да преговара за рамката на преговорите и условите под кои ќе продолжат преговорите“, рече Маричиќ.

Мицкоски вчера избегна да одговори дали на Борисов гледа паметен политичар со кој би разговарал за договорот. Во врска со ова, евроамбасадорот Дејвид Гир неодамна изјави дека новата влада можеби ќе сака повторно да преговара со Бугарија, но како што истакна, тешко е да се замисли дека може да се постигне подобар договор или преговарачка рамка.