Маснотиите на задникот, а не на стомакот, го штитат срцето и крвните садови

0

Големите, заоблени колкови претставуваат помал ризик од срцеви заболувања, а според индиското верување, тоа е поврзано со оптимистички поглед на животот.

Од друга страна, оние со поскромни задници често имаат ниски нивоа на лош холестерол (ЛДЛ), повисоки нивоа на добар холестерол (ХДЛ) и се повеќе склони кон дијабетес, покажуваат истражувањата.

Жените со поголеми и пошироки колкови забораваат повеќе од оние со пофина структура на телото, докажаа американските научници, пренесува Телеграф.

Нивните британски колеги од Универзитетот Саутемптон докажаа дека процентот на заболување од рак на дојка е повеќе од три пати поголем кај жените чии мајки имале широки колкови.

Но, големите колкови укажуваат и на поголема плодност и поголеми шанси за природно породување.

Исто така, дебелината во колковите и колковите е помалку штетна од дебелината во половината и од истата причина бидејќи целулитот многу тешко се отстранува.