Милвоки испиша историја, Кари го предводеше Голден Стејт до победа (ВИДЕО)

Милвоки Бакс го победи Индијана Пејсерс со 141:131.

И Милвоки успеа да испише историја, стана првиот тим во историјата на најсилната кошаркарска лига во светот кој во два последователни гостувања постигнал повеќе од 80 поени во првото полувреме.

Најефикасен беше Џанис Антетокунмпо со 41 прекин, а имаше и 12 скока и шест асистенции.

Во победничкиот тим се истакнаа Џру Холидеј со 23 и Крис Мидлтон со 17 поени.

На другата страна најефикасен беше Мајлс Тарнер со 24 поени.

Во ноќта меѓу петокот и саботата се одиграа уште четири натпревари, а феноменалниот Стеф Кари го предводеше Голден Стејт до триумф над Торонто (129:117). Кари постигна 35 поени и имаше11 асистенции и седум скока.

Фред Ван Влит постигна 24 поени.

Сите резултати:

Милвоки – Индијана 141:131

Голден Стејт – Торонто 129:117

Минесота – Мемфис 111:100

Мајами – Орландо 110:105

Оклахома – Кливленд 112:100