Милков бара обезбедување за Бугарите кои ќе дојдат во Скопје за годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

0

Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати нота до Скопје со барање да се гарантира безбедноста на Бугарите кои ќе патуваат во Северна Македонија на 4 февруари по повод годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, предупреди шефот. денес на бугарската дипломатија, Николај Милков.

„Она што е важно во моментов е да се обезбеди мир за тамошните Бугари. Сакаме да ги деескалираме тензиите“, додаде Милков.

Тој предупреди дека за таа цел ќе се одржи телефонски разговор меѓу премиерот Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега Галаб Донев.

„Разговорот ќе има за цел да ја гарантира безбедноста на тамошните Бугари, како и на оние кои ќе одат да го прослават роденденот на Гоце Делчев. Во белешка, ќе побараме од Република Северна Македонија да обезбеди влез за Бугарите кои ќе патуваат таму. Во минимален обем ќе присуствуваат и претставници на бугарската амбасада“, изјави Милков, додавајќи дека проблемот во сегашната ситуација е што Бугарите и луѓето со бугарски национални чувства во земјата „не им веруваат на основните институции“.

Тој исто така нагласи дека Бугарија нема да наметне ново вето на европскиот пат на земјата, бидејќи, како што рече, тоа не е неопходно бидејќи Северна Македонија „не ги ни започнала разговорите“.

„Постои јасен критериум. Кога Бугарите ќе бидат внесени во Уставот – ќе почнат преговорите. Тогаш можеме да размислиме колку ги исполнуваат критериумите. Во моментов тоа не е потребно. Имаат јасен услов, тоа е европски услов, ратификуван од нашиот Парламент и прифатен од нивниот Парламент како услов. Можеби затоа што гледаат што излегува од тие услови, затоа сега се создаваат овие тензии“, додаде Милков.

За предупредувањата за забрана за влез во земјата на пратеник во Европскиот парламент и на уште неколку лица од Бугарија, Милков изјави дека доколку се случи такво нешто, тоа би претставувало настан без преседан од многу причини.

„Не знам дали досега две земји-членки на ЕУ меѓу себе прогласуваа поединци за персона нон грата. Забраната за влез на европратеници во земја кандидат е нелогична“, додаде Милков.

Амбасадорот Ангеллов ќе се врати во Скопје кога ќе се создадат соодветни услови

Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов може да се врати во Скопје кога ќе се создадат соодветни услови за тоа, изјави денеска министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков.

„Доколку започне дијалог на високо ниво, во кој мора да учествува и тој, амбасадорот може да се врати во секој момент“, додаде Милков на прес-конференцијата на која информираше за активностите на Министерството за надворешни работи на Бугарија.

Коментирајќи ја изјавата на шефот на дипломатијата, Бујар Османи, дека одлуката да се покани амбасадорот Ангеллов на консултации во Софија е неоснована, неаргументирана и непропорционална постапка, Милков рече дека ваквата постапка го одразува уверувањето на Бугарија дека ситуацијата отишла предалеку. .“ и дека оваа „мерка е неопходна“.

„Ако Република Северна Македонија смета дека повикувањето на бугарскиот амбасадор во Северна Македонија, Ангел Ангелов е непропорционално, веројатно не ја разбираат сериозноста на ситуацијата“, рече Милков.

Според него, во овој момент е неопходно амбасадорот Ангелов да биде во Софија „за да се разјаснат низа нејаснотии“ во однос на бугарската политика кон земјава.

„Мерката е координирана на највисоко ниво. Ова не е нешто што е одлучено или донесено случајно само на ниво на МНР. Ова е национален одговор“, додава Милков.