Мирот во Украина е блиски? Најавена е нова посета на Кина за решавање на конфликтот – еве кој ќе биде домаќин на Си

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека ќе разговара за војната во Украина со кинескиот претседател Си Џинпинг за време на официјалната посета на Пекинг следната недела, со цел да се постигне траен мир.

Мадрид ја најави посетата на Санчез на Кина во средата навечер и рече дека таа доаѓа по официјалната покана од кинескиот лидер, кој сака да се позиционира како посредник во војната меѓу Русија и Украина, пренесува Ројтерс.

– ,,Ќе разговараме и за Украина, каде што е најважно да можеме да постигнеме гаранции за стабилен и траен мир” – изјави шпанскиот премиер во Брисел, каде што присуствува на самитот на ЕУ.

Тој додаде дека важно е да се биде информиран од прва рака за позициите во врска со мирот во Украина, а исто така ќе пренесе дека самите Украинци ќе ги постават условите за воспоставување мир.

Си штотуку ја заврши тридневната посета на Москва, каде што позицијата на Кина за конфликтот беше опишана како непристрасна.

Минатиот месец Пекинг претстави мировен план од 12 точки и повика на сеопфатен прекин на огнот.

Шпанија, членка на НАТО, чија надворешна политика е тесно усогласена со САД, е верен сојузник на Украина и ќе го преземе претседавањето со Советот на Европската унија во јули, според Ројтерс.