Мицотакис: Ќе ги дознаеме причините за трагедијата и ќе направиме сè што можеме никогаш да не се повтори

0

– Една работа можам да гарантирам: ќе ги дознаеме причините за оваа трагедија и ќе направиме се што е во наши раце за никогаш да не се повтори вакво нешто, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Темпи, од местото каде што најмалку 36 лица го загубија животот во железничката несреќа.

Мицотакис истакна дека она што денес го живеат како држава е многу тешко и станува збор за неопислива трагедија.

Паралелно, грчката претседателка Катерина Сакеларопулу ја прекина официјалната посета на Молдавија, се враќа во Грција, поконкретно се упатува кон местото на трагедијата.