Мурињо не штедеше зборови за Модриќ: Тој е моја гордост

Жозе Мурињо цело лето 2012 година го помина бркајќи ја ѕвездата на Тотенхем, 26-годишниот Лука Модриќ. Конечно успеа да ја добие во финишот на преодниот рок, по средбата меѓу Даниел Леви и Здравко Мамиќ во Дубровник.

Импресариото на Модриќ и Реал успеаја да го убедат најтешкиот преговарач да го пушти својот хрватски ас, кој и онака се подготвуваше да штрајкува, револтиран што Тотенхем не му дозволи да премине во Реал. Трансферот конечно беше договорен и Модриќ се пресели во Мадрид со обештетување од 35 милиони евра. Денеска Модриќ е легенда, а со таа сума се купуваат резервни дефанзивци во врвниот фудбал. Сепак, пред 12 години тој го претставуваше богатството, а Модриќ беше, многумина веруваа, недоволно докажан и добар за Реал.

Меѓу нив го немаше Жозе Мурињо, тогашен тренер на Реал. Модриќ имаше лош старт во Реал, на половина од првата сезона шпанските медиуми го прогласија за неуспешен и неуспешна инвестиција, но Мурињо му веруваше. На тоа се сети денеска во интервју за Топс. Вака одговори на барањето да го опише Модриќ со кратка реченица или еден збор:

„Тој е убавината на фудбалот. Тој е моја гордост затоа што го донесов во Реал и јас бев единствениот кој веруваше дека е игра. Никој друг не веруваа во тоа и денес, 12 години подоцна.