НАТО најави нова муниција во вредност од 2,53 милијарди долари како поддршка на Украина

0

– Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, денес објави дека НАТО потпишал рамковни договори за 2,4 милијарди евра (2,53 милијарди долари) за клучна муниција за Украина.

Говорејќи на прес-конференцијата во Киев, по состанокот со украинскиот претседател Владимир Зеленски, Столтенберг изјави дека една милијарда евра од 2,4 милијарди евра се „цврсти нарачки“.

„Ова ги опфаќа можностите на артилерија од 155 мм, противтенковски наведувани проектили и главна борбена тенковска муниција. Ова ќе им помогне на сојузниците да ги наполнат своите резерви додека продолжуваат да ја снабдуваат Украина“, рече тој.

Столтенберг ја повтори поддршката на НАТО за Украина – која изрази желба да ѝ се приклучи на Алијансата – велејќи: „Иднината на Украина е во НАТО.“

„Додека работиме заедно за да ве подготвиме за таа иднина, НАТО е со Украина онолку долго колку што е потребно“, нагласи тој.

Столтенберг, исто така, рече дека војната во Украина мора да заврши со победа на Киев и дека „мир по секоја цена не би бил никаков мир“.

Запрашан за руските ракети што наводно паѓале во близина на границата на Украина со членката на НАТО Романија, Столтенберг рече дека „нема докази дека таквите напади биле намерен напад врз Романија“, но ги осуди како „непромислени“ и „дестабилизирачки“.

Од своја страна, Зеленски му се заблагодари на Столтенберг за поддршката, додавајќи дека е особено важно кога некои гласови повикуваат да се прекине воената поддршка за Украина.

Коментирајќи ги медиумските извештаи што тврдат дека Иран ѝ доставува ракети на Русија што потоа се користат за удар на територијата на Украина, Зеленски рече дека нема докази за овие тврдења.