НАЈГОЛЕМАТА АВИОНСКА МИСТЕРИЈА! МАЛЕЗИСКИОТ БОИНГ ИСЧЕЗНА ПРЕД 9 ГОДИНИ: Ова се последните зборови што ги кажал пилотот

0

Малезискиот авион исчезна на 8 март 2014 година.

Една од најголемите воздухопловни мистерии се случи на 8 март 2014 година, кога  на летот Куала Лумпур-Пекинг исчезна  малезискиот авион „MH 370“ со 239 патници и членови на екипажот.

Семејствата на патниците побараа од владата на Малезија да и дозволи на компанијата за пребарување Infinity Ocean да продолжи со потрагата. Потрагата по „Боинг 777“ означен „МХ 370“ беше една од најобемните и најскапите во историјата на авијацијата. Пребарани се повеќе од 120.000 квадратни километри од Индискиот Океан. 

Некои делови од остатоците беа пронајдени расфрлани дури до Мадагаскар, но не и трупот. Официјалната потрага по овој исчезнат авион заврши во 2017 година. Четириесет и две минути по полноќ на 8 март 2014 година, „Боинг 777“ се искачи на небото и се сврте кон североисток, кон Јужното Кинеско Море, потсетува Гардијан. Првиот офицер Фарик Хамид имаше 27 години. Беше само на еден тренинг лет до целосната сертификација.

Водечкиот пилот, 53-годишниот Захари Ахмад Шах, беше еден од најстарите и најпочитуваните пилоти на „Малезија ерлајнс“. Во екипажот имало 10 стјуардеси од Малезија. Првите 40 минути од летот поминаа нормално. Во 1.19 часот, MH370 се приближи до крајот на малезискиот воздушен простор. Контролата на летање повика да го пренасочи летот кон градот Хо Ши Мин. Захари одговори: „Добра ноќ. Малезиски три-седум-нула“.

Тоа беше последното што некој слушнал од летот. Захари никогаш не се пријавил на виетнамските контролори. Неколку секунди по преминувањето во виетнамскиот воздушен простор, MH370 исчезна од радарот. Сите последователни обиди за контакт со него беа неуспешни.

Комерцијалните авиони треба да бидат достапни во секое време, познати и следени, но MH370 исчезна, според британскиот весник. Во 2018 година, Малезија го ангажираше Ocean Infinity да го бара авионот во Индискиот Океан, нудејќи 70 милиони долари доколку го најде авионот.

Потрагата на компанијата доаѓа откако Малезија, Кина и Австралија ставија крај на двегодишниот подводен лов од 135 милиони долари во јануари 2017 година, откако не пронајдоа никаква трага од авионот. Според Би-Би-Си, се уште нема одговор за тоа. Пронаоѓањето на авионот, или барем повеќе делови од неговите остатоци, може да се покаже клучно, но иследниците имаат многу ограничени информации за последните часови на авионот.

Експертите се уште не можат да донесат конечен заклучок дали MH370 останал под контрола на пилотот, или се урнал надвор од контрола во морето. Една од теориите е дека пилотот на авионот намерно го урнал. Но, австралиските истражители го отфрлија тоа, велејќи дека тој бил во несвест во последните моменти.

Техничката неисправност останува уште една можност, но во отсуство на официјално објаснување, се појавија различни теории.