Најмалку 3 загинати, 9 повредени во руско гранатирање во источна Украина

– Најмалку три лица загинаа, а девет се повредени во руското гранатирање во источните украински региони Доњецк и Харков од руско гранатирање во текот на ноќта, соопштија локалните власти.

„На 17 февруари, Русите убија двајца жители на Краматорск во регионот Доњецк. Уште 2 лица во регионот беа повредени во текот на денот“, рече гувернерот на Доњецк, Вадим Филашкин на Телеграм.

Украинската државна служба за итни случаи на Телеграм објави дека телата на две лица биле извадени од урнатините на уништената зграда во Краматорск.

Во соопштението се наведува дека 28 персонал и шест единици на опрема за итните служби биле вклучени во операциите за пребарување и спасување во областа, во соопштението се додава дека спасувачите изгаснале и два пожари кои настанале поради гранатирањето.

Службата за итни случаи соопшти и дека операции за пребарување и спасување се одвиваат во градот Славјанск, каде е оштетена трикатна училишна зграда.

Едно лице може да биде под урнатините врз основа на прелиминарните информации, соопшти службата, додавајќи дека нејзиниот тим од 23 лица изгаснал пожар на површина од 100 квадратни метри.

Гувернерот на Харков, Олех Синјехубов, исто така, на Телеграм рече дека телото на една жена е извадено од под урнатините на двокатна зграда во градот Купијанск.

Тој додаде дека уште петмина се повредени поради руските напади врз градот, како и уште двајца во селото Сенкове.

Како што војната во Украина се приближува кон двегодишната граница, Москва и Киев разменија обвинувања за воздушни напади едни против други кои се интензивираа од декември.