На социјалните мрежи кружи видео од атентатот на Премиерот Фицо: Се слушаат истрели, тој паѓа на земја (ВИДЕО)

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска беше тешко ранет во обид за атентат, а напаѓачот брзо беше совладан.

На социјалните мрежи кружи видео од атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо.

На видеото се гледа како Фицо се приближува кон толпата, кога наеднаш се слушаат истрели.

Во следниот момент Фицо паѓа на земја, додека луѓето почнуваат да бегаат, а обезбедувањето го опкружува премиерот.

Фицо по атентатот со хеликоптер е префрлен во Бањска Бистрица и неговиот живот е во опасност.