На таткото на осомничениот за убиството на Данка му е одреден притвор од 30 дена: Еве како тој претходно се бранеше во обвинителството

На таткото на Дејан Драгијевиќ, осомничен за убиството на малата Данка Илиќ, му е одредена мерка притвор до 30 дена!

Да потсетиме, Раде Драгијевиќ се бранеше со молчење во обвинителството.

Според сознанијата на Раде, по совет на адвокат решил да не одговара на прашањата на обвинителот, што е негово право според законот.

Инаку, интересно е што сопругата на Раде му најде адвокат.

Далибор Драгијевиќ (40) од Бор, кому во саботата му е одреден притвор до 48 часа поради постоење основи на сомнение дека му помагал на својот брат, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ по извршеното кривично дело починал синоќа во Полициското одделение во Бор.

Да потсетиме, на 26 март Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, колеги од ЈКП Водовод, со службено возило го удриле девојчето, а потоа нејзиното тело го однеле до депонијата каде што првично го фрлиле. Потрагата трае од четвртокот, а се истражува и се бара дали е пренесено од тоа место.

Данка Илиќ, депонија, Срѓан Јанковиќ, Дејан Драгијевиќ

Осомничените за убиството на Данка Илиќ во петокот беа сослушани во обвинителството, а во таа прилика едниот од осомничените го призна делото, а другиот се бранеше молчејќи.

„Осомничените беа сослушани во обвинителството, при што Д.Д во целост го признал извршувањето на делото, додека Ј.С. се бранел со молчење“, соопштија од Обвинителството.

На предлог на обвинителството, судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Зајечар на осомничените им одреди мерка притвор до 30 дена.