НБА му ,,украде” асистенција на Јокиќ и го спречи да постигне нов трипл – дабл! Можно ли е ова да му го направиле на Србин? (видео)

Долго ќе се зборува за синоќешниот натпревар меѓу Денвер и Далас , особено за ситуацијата која се случи на крајот од третата четвртина.

Никола Јокиќ постигна 33 поени, со 14 скока и девет асистенции, па остана на 107. трипл-дабл, колку што имаат Леброн Џејмс и Џејсон Кид .

И покрај феноменалната игра, жално останува бидејќи Никола Јокиќ беше на една асистенција до избивање на третото место на вечната листа на кошаркари по број на трипл-дабл.

И тоа ќе се случеше, доколку НБА не му „украдеше“ една чиста асистенција.

Имено, Србинот во еден момент тргна со топката кон противничката половина, ја додаде во рацете на Пејтон Вотсон, кој постигна монструозно забивање, но според официјалните податоци, Никола во таа прилика не добил асистенција.