Неверојатна приказна за ,,Зелениот принц” од Палестина: Татко му го основал Хамас, а тој станал доушник на израелските разузнавачи! (фото/видео)

Мосаб Хасан Јусеф, попознат како „Зелениот принц“, е син на основачот на Хамас, шеикот Хасан Јусеф. Десет години работел како шпион за Израел, а потоа добил политички азил и се преселил во САД. Тој често се појавува во медиумите и го критикува Хамас. Во новото видео објавено од израелските одбранбени сили (ИДФ) на Твитер, се гледа како Јусеф ја открива „вистината“ за милитантната група.

Во двеминутното видео, Јусеф рече дека луѓето во Газа страдаат поради желбата на Хамас за моќ и неговите политички амбиции.

„Луѓето во Газа беа угнетувани толку долго и мораа да издржат опсада, мораа да издржат насилство, многу војни, поради желбата на Хамас за моќ и поради политичката амбиција на Хамас“, рече тој.

„Хамас започнува војна на секои неколку години, кога и да посакаат пари. Тие пролеваат детска крв. Ова е нивна игра“, рече Јусеф, кој пребегна од терористичката група.

На видеото, кое се чини дека е компилација од интервјуто на Јусеф, се слуша како тој вели: „Израел не е жеден за палестинска крв“.

Тој се осврна и на експлозиите во болницата во Газа минатиот месец.

„Една грешка уби стотици бегалци кои се засолниле во болница, а тие го обвинија Израел. За што зборуваме овде? Израел е демократска држава. Израел е одговорна држава. Овие криминалци ги киднапираа палестинските деца и палестинското општество и секој што зазема нивна страна учествува во нивното злосторство“, додаде тој.

„Крвта на цивилите е само во рацете на Хамас“

Јусеф во својот говор испрати порака до терористичката група Хамас.

„Вие (Хамас) ги ризикувате животите на беспомошните цивили, кои ви довериле да управувате со нив, а не да ги користите како жив штит“. Живеевте во луксуз, додека бегалците во Газа гладуваа. Повеќе ги ценевте вашите идеали отколку човечкиот живот. „Вашите залудни напори отсекогаш биле да го уништите Израел, а не да изградите палестинска нација“, додаде тој.

Видеото го заврши со зборовите: „За жал, сега Хамас не им остави друг избор на Израел и на слободниот свет освен да се бори против нив и да стави крај на нивното насилство“. Многу цивили умираат, го разбирам ова. Нивната крв е само во рацете на Хамас“.

Кој е Мосаб Хасан Јусеф?

Мосаб Хасан Јусеф е син на еден од 60-те основачи на Хамас, шеикот Хасан Јусеф. Неговиот татко беше уапсен во средината на октомври оваа година за време на рација на Западниот Брег. Јусеф, кој е познат како „Зелениот принц“, пребегна од Хамас и служеше како израелски шпион од 1997 до 2007 година. Тој обезбеди вредни разузнавачки информации кои помогнаа да се спречат самоубиствени бомбашки напади и терористички акти.

Шин Бет го сметаше за највреден извор во раководството на Хамас. Информациите што ги дал Јусеф спречиле десетици самоубиствени напади и атентати врз Израелците, разоткриле бројни ќелии на Хамас и му помогнале на Израел да лови многу милитанти и да го затвори сопствениот татко, водачот на Хамас, шеикот Хасан Јусеф. Во март 2010 година ја објави својата автобиографија „Синот на Хамас“.

Јусеф го прифатил христијанството во 1999 година и се преселил во САД во 2007 година. Од 23 октомври 2023 година, тој е државјанин на САД. Во неколку од неговите интервјуа за американските медиуми, Јусеф предупреди дека неговиот татко и Хамас не се фокусирани само на стекнување на територијална Палестина, туку и на бескрајна верска војна.

Јусеф рече дека Хамас сака да го убие секој кој го поддржува постоењето на Израел и потоа да ја основа Исламската држава.

Роден на западниот брег, сакаше да биде борец

Мосаб Хасан Јусеф е роден во Рамала, град 10 километри северно од Ерусалим. Неговиот татко, шеикот Хасан Јусеф, бил лидер на Хамас кој поминал многу години во израелските затвори. Тој е најстариот од петте браќа и трите сестри.

Растејќи, Јусеф сакал да биде борец затоа што сметаше дека тоа се очекува од палестинските деца на Западниот Брег. Јусеф првпат бил уапсен кога имал десет години, за време на Првата интифада, бидејќи фрлал камења врз израелските доселеници. Израел го апсеше и го затвораше неколку пати. Како најстар син на неговиот татко, тој се сметаше за негов наследник и стана важен дел од организацијата Хамас.

Јусеф рече дека ја видел светлината откако поминал време со пријателите на неговиот татко во израелски затвор во средината на 1990-тите. Во затворот Мегидо, тој беше сведок на затворениците на Хамас како спроведуваат брутална едногодишна кампања за елиминирање на наводните израелски соработници.

„За тоа време Хамас мачеше и уби стотици затвореници“, рече тој. Многумина, ако не и сите, немаа никаква врска со израелското разузнавање.

„Никогаш нема да ги заборавам нивните крици. Почнав да се прашувам: Што ако Хамас успееше да го уништи Израел и да изгради држава? Дали на овој начин ќе го уништат нашиот народ?“, додаде тој.

Сомнежите на Јусеф за исламот и Хамас почнаа да се формираат кога ја сфати бруталноста на Хамас. Тој тврдеше дека Хамас ги користел животите на напатените цивили и деца за да ги постигне своите цели. Јусеф бил фатен од агентите на Шин Бет во 1996 година. Додека бил во затвор, тој одлучил да ја прифати понудата на Шин Бет да стане доушник.

Шпионска кариера

Од неговото ослободување од затвор во 1997 година, Јусеф се смета за најсигурен извор на Шин Бет во раководството на Хамас, добивајќи си го прекарот „Зелен принц“ – користејќи ја бојата на знамето на исламистичката група и „принц“ поради неговото педигре како син на еден од основачите на движењето.

Разузнавачките информации што тој му ги дал на Израел доведоа до демаскирање на многу ќелии на Хамас, како и спречување на десетици самоубиствени бомбашки напади и обиди за атентат врз Евреите. Тој рече дека не информирал за пари, туку дека неговите мотиви се идеолошки и религиозни и дека сака само да спасува животи. За да спречи секакво сомневање за соработка, Шин Бет организираше обид за апсење, велејќи им на израелските одбранбени сили да започнат операција за негово апсење, а потоа му обезбедија разузнавачки информации што му овозможија да избега во последен момент, по што тој се криеше.

Јусеф вели дека давал разузнавачки информации само под услов „целите“ да не бидат убиени, туку уапсени. Тоа доведе до приведување на неколку клучни палестински лидери, меѓу кои и Ибрахим Хамид, командантот на Хамас на Западниот Брег, и Марван Баргути. 

Јусеф, исто така, тврди дека спречил заговор во 2001 година за атентат на Шимон Перес, тогашниот министер за надворешни работи, а подоцна и претседател на Израел. Според неговиот поранешен офицер на Шин Бета, „многу луѓе му го должат животот и не ни знаат“.

Тој го прифатил христијанството

Според неговата приказна, Јусеф запознал британски мисионер во 1999 година, кој го запознал со христијанството. Помеѓу 1999 и 2000 година, Јусеф постепено го прифатил христијанството. Во 2005 година, тој беше тајно крстен во Тел Авив од неидентификуван христијански турист. Тој го напушти Западниот брег за Соединетите Држави во 2007 година, и извесно време живееше во Сан Диего, Калифорнија, каде што се приклучи на црквата Варабас на патот.

Во август 2008 година, Јусеф јавно го откри своето преобраќање во христијанството, се откажа од Хамас и арапското раководство, со што се загрози себеси и го изложи своето семејство на прогон во Рамала. Јусеф, исто така, тврдеше дека неговата цел била да донесе мир на Блискиот Исток – се надева дека ќе се врати во татковината кога ќе има мир.

Газа, бомбардирање

Јусеф изјави дека и покрај неговото преобраќање во христијанство, тој е „против религијата“ и не се придржува до ниту една деноминација на христијанството. Тој изјави: „Религијата ја краде слободата, ја убива креативноста, нè претвора во робови“. Да, зборувам и за христијанството како и за исламот. Се чини дека повеќето христијани што ги видов ја промашуваат поентата, дека Исус нè спасил си религијата. Религијата не е ништо друго освен обиди на човекот да се врати кај Бога. Без разлика дали се работи за ислам, христијанство, јудаизам, будизам, хиндуизам, анимизам, било каков исизам. Религијата не може да го спаси човештвото. Само Исус можел да го спаси човештвото преку неговата смрт и воскресение. А Исус е единствениот пат до Бога“.

Татко му се откажа од него

Коавторската автобиографија на Јусеф, Синот на Хамас: ангажирана сметка за терор, предавство, политички интриги и незамисливи избори, напишана со помош на Рон Бракин, беше објавена во март 2010 година.

Братот на Јусеф, Овејс, го осуди извештајот за активностите на неговиот брат, велејќи: „Имаше многу лаги; сите тие се лаги“. Овеј исто така откри дека последниот контакт на неговото семејство со Мосад се случил повеќе од една година пред вестта за неговото шпионирање.

Шеикот Хасан Јусеф, таткото на Мосаб, додека бил во израелски затвор, се откажал од својот син затоа што шпионирал за Израел. Извештајот на Хаарец за Јусеф беше опишан од пратеникот на Хамас, Мушир ал-Масри како „психолошка војна што се води против палестинскиот народ…“.

Закани за депортација и политички азил

На Јусеф во еден момент му се закануваше депортација од САД откако неговото барање за политички азил беше одбиено бидејќи изјавите во неговата книга за работа за Хамас беа протолкувани како „обезбедување материјална поддршка на терористичка организација“. Неговиот случај потоа премина во фаза на депортација, и покрај предупредувањата од неговите адвокати дека палестинските власти најверојатно ќе го погубат доколку биде депортиран на Западниот Брег.

На 24 јуни 2010 година, водачот на Шин Бета Гонен, Бен Јицак, кој работеше со Јусеф 10 години под кодното име „Лоаи“, го откри својот идентитет за да сведочи во негово име на сослушувањето за имиграција во Сан Диего. Бен Јицак го опиша Јусеф како „вистински пријател“ и рече дека „секој ден го ризикуваше својот живот за да спречи насилство“.

Делумно како резултат на ова, судијата на имиграцискиот суд Ричард Џ. Бартоломеи Џуниор на 30 јуни 2010 година пресуди дека на Јусеф ќе му биде дозволено да остане во Соединетите Држави откако ќе му се отпечати и ќе помине рутинска проверка на позадината.

Тој е чест гостин на различни американски новински канали, каде зборува за терористичките напади извршени од Хамас.