Новак е катастрофа, пропаднат, стар е, не е во форма… Секоја година иста приказна, а потоа молк!

Новак Ѓоковиќ има катастрофална сезона на земјена подлога, одигра само шест меча, два помалку од лани, што не го спречи да триумфира на Ролан Гарос и да го освои 23. Грен слем, а потоа и во Њујорк и 24.

Остануваат уште две недели до Грен слем во Париз, навивачите се во паника, но никому не би имал ништо против да се повтори минатата сезона.  Ноле навести дека по падот во третото коло на Рим , го прашале за Ролан Гарос, очекувањата, а тој, како и пред една година, рекол „исто како и секогаш“. Тоа значи дека е полн со самодоверба и е убеден во освојување на нов трофеј. Оваа година навистина потсетува на минатата, така што не е на одмет да потсетиме на 2023. Не беше супер, Ноле не се истакна на земјена подлога, а потоа експлодираше.

Ако на Ноле не му е гајле, тогаш не треба ни нам. Додуша минатата сезона за разлика од оваа триумфираше на Австралија опен, додека годинава се уште нема трофеј, дури ни финале. Со години во Париз пристигнуваше со двоцифрен број мечеви зад себе на земјена подлога, а во 2023 година одигра само осум. Ноле пред една година беше елиминиран во четвртфиналето на Рим од младиот Данец Холгер Руне. Два меча одигра во Бања Лука, каде во четврт-финалето беше поразен од Душан Лајовиќ и исто толку во Монте Карло, додека Мадрид пропушти. Од 2005 година, кога го забележа својот прв настап на Ролан Гарос, Новак никогаш не го пропуштил тој турнир. Но, речиси секоја година играше двоцифрен број на натпревари на земјена подлога пред најголемиот турнир на оваа подлога. Сепак, лани тоа не беше проблем, штедеше сили за најважното. Тогаш, од неговите зборови можеше да се претпостави дека немањето борба на земјена подлога нема да го кочи, дека тоа нема да биде хендикеп за него. И тоа не! Не беше ни омилен кај обложувалниците, како што е сега. Не веруваа дека ќе триумфира, беше втор фаворит и им се одмазди на сите кои сакаа да го понижат. Тој пристигна во Париз и во финалето последователно ги победи Александар Ковачевиќ, Мартон Фучовиќ, Даводовиќ Фокина, Хуан Пабло Вариљас, Карен Хачанов, Карлос Алкараз и Каспер Руд. На патот до титулата загуби само два сета. 

– Уверен сум што се однесува до Ролан Гарос. Тренирам и се обидувам да се подготвам за најважниот турнир во земјена сезона. Знам дека можам подобро отколку во Рим. Со нетрпение очекувам да работам на сите аспекти и на моето тело и се надевам дека ќе бидам 100 проценти подготвен. Тоа е целта. Секогаш имам мои шанси на грен слем турнири на сите подлоги, кога се игра во три освоени сета. Се надевам дека ќе ја подобрам формата како што напредува турнирот. На Грен слем се е поинаку – изјави Новак пред една година.

Годинава Јаник Синер го запре во полуфиналето на Австралија опен , па паузираше до Индијан Велс, а потоа беше поразен од Лука Нарди во вториот меч, а во Мајами одигра само шест на земјена подлога во Монте Карло беше поразен од Каспер Руд во полуфиналето, не играше во Мадрид, додека во Рим шокантно го заврши натпреварувањето во третото коло, беше поразен од Алехандро Толедо . Исто така, обложувалниците повторно не веруваат во сопственикот на 24 грен слем турнири. Прв фаворит е Карлос Алкараз, на кого коефициентот е 3,1, додека нашиот тенисер е 3,75.

Како ништо да не научиле во изминатите години. Приказната се повторува повторно, сите го отпишуваат Новак, му предвидуваат дека не е во форма, дека нема мотивација, дека децата се подобри од него, дека е време да стави крај на кариерата… Се трудат на секој начин да го понижат, но само дополнително го мотивираат. Кога има проблеми во Париз, немојте да мислите дека не ви кажавме. 

Ноле како и пред една година со иста насмевка изјави дека ќе го освои Ролан Гарос. Погледнете ја приложената снимка од 1.35.

Ѓоковиќ никогаш не ја оплакуваше својата судбина, ако ја имаше немаше да стане најдобар на сите времиња. Рим е веќе архивиран и почнаа подготовките за она што го чека во текот на летото: Ролан Гарос, Вимблдон и Олимписките игри. Го чека пеколно лето, па не се сомневаме дека Ноле тоа го испланирал до последен детаљ пред една година, бидејќи покрај Грен слемовите, златото на Игрите е она што му е најважно во кариерата во моментов. не прво место или мастерс трофеи. Ноле наскоро ќе наполни 37 години, па јасно е зошто не сака да ја троши силата, психичката и физичката, пред шпицот на сезоната во Париз и Лондон. Вистина е, не одигра многу натпревари, не го видовме Новак полн со самодоверба и во одлична форма на теренот. Но, и минатата сезона го критикуваа дека има премалку натпревари пред Ролан Гарос и дека тоа скапо ќе го чини. Но, тоа не е! Во текот на кариерата ретко греши, па нема причина да не веруваме дека ќе биде најдобар кога ќе му биде најпотребно.