НОВИ ПОЖАРИ ВО ГРЦИЈА – Итно се евакуирани уште пет села на границата со Турција

0

Грчките власти денес евакуираа уште пет села во близина на североисточната граница со Турција, каде што голем пожар веќе уништи неколку куќи за време на викендот.

Во исто време, во шумскиот пожар во близина на градот Александрополис, каде што вчера беа евакуирани осум села, ниту еден од пожарникарите или жителите не се здобил со сериозни повреди, објавија соседните медиуми.

Силните ветрови придонесоа за ширење на пожарот, а властите во понеделникот издадоа предупредување за екстремна опасност од пожар во регионот околу главниот град Атина и другите делови на јужна Грција.

Околу 200 пожарникари, со помош на 16 водени млазови, волонтери и полиција, се справија со пожарот во близина на Александрополис. Локалните власти соопштија дека во двете евакуирани села се тешко оштетени околу шест куќи и помошни згради, како и една црква.

Делови од главниот автопат се затворени втор ден бидејќи чадот ја намали видливоста, додека на жителите на Александрополис им беше препорачано да ги држат прозорците затворени.

Грчкиот министер за цивилна заштита Василис Кикилијас денеска изјави дека пожарникарите, полицијата, воениот персонал и доброволците водат интензивна битка во областа Александрополис и повика на екстремна будност ширум земјата во понеделник.

Нема да се дозволи работа на отворено што може да предизвика пожар“, изјави тој, нагласувајќи дека секој мора да ја заштити својата земја. 

Грција секое лето е погодена од разорни шумски пожари, за кои властите велат дека се влошуваат поради климатските промени.