НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА – Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди областа околу градот Гоксун

0

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала претходниот ден ја погоди централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на 21 километар југозападно од градот Гоксун, кој има повеќе од 50.000 жители.

Нема извештаи за жртви или материјална штета, објави медиумската агенција ТАСС.