Обраќање на Бајден за состојбата на нацијата: Американската демократија е нераскинлива

0

Американскиот претседател повика на единство, го поздрави закрепнувањето на американската економија и зборуваше за полициската бруталност, војната во Украина и соработката со Кина.

Американскиот претседател Џо Бајден одржа говор за состојбата на нацијата во кој повика на единство во остро поделениот Конгрес, го пофали зголемувањето на работните места, ја допре војната во Украина и стратешката конкуренција со Кина.

На големиот годишен говор за општата политика, во кој секој американски претседател ја исполнува својата уставна обврска да го информира Конгресот, Бајден ја нарече американската демократија „нераскинлива“, повика на единство, го поздрави закрепнувањето на американската економија и отворањето на рекордни 12 милиони работни места. , истакна дека Америка „не може да го оттргне“ вниманието од полициската бруталност и ги нарече „скандалозни“ гигантските профити на нафтените компании, повикувајќи на воведување „минимален данок“ за милијардерите, пренесува Хина.

Тој, исто така, нагласи дека Соединетите Американски Држави ќе ја поддржуваат Украина „се додека е потребно“ во лицето на руската инвазија и додаде дека САД ќе соработуваат со Кина, но и вети дека ќе ја „заштитат нашата земја“, мислејќи на Кинески шпионски балон кој патуваше низ Америка минатата недела.

Првото обраќање на Бајден на заедничката седница на Конгресот откако републиканците ја презедоа контролата врз Претставничкиот дом траеше 73 минути, неговиот говор неколку пати беше прекинуван од аплаузите на присутните, но и од потсмевот на републиканците.

Бајден беше самоуверен, гласен и смешен, а американските аналитичари се согласија дека тоа е убедливо најинтерактивното обраќање за состојбата на нацијата во историјата на САД.

Дванаесет милиони нови работни места

„За моите републикански пријатели, ако би можеле да работиме заедно на последниот Конгрес, нема причина да не можеме да работиме заедно во овој нов Конгрес. Народот ни испрати јасна порака. Борба заради борба, власт заради власт, конфликт заради конфликт, никаде не водат… Не пратија овде да ја завршиме работата“, нагласи тој.

Настојувајќи да го проектира оптимизмот пред претседателската кампања во 2024 година, Бајден истакна дека економијата има корист од 12 милиони нови работни места, дека СОВИД-19 повеќе не ги контролира животите на Американците и дека американската демократија останува силна.

„Денес, иако е оштетена, нашата демократија останува непоколеблива и непрекината. Приказната за Америка е приказна за напредок и издржливост. Ние сме единствената земја која од секоја криза излезе посилна отколку кога влеговме во неа. Тоа е она што го правиме повторно“.

Бајден ја поздрави издржливоста и силата на американската економија, со пад на невработеноста на речиси 54-годишно најниско ниво во јануари, додека вети дека ќе продолжи со напорите за намалување на инфлацијата и одбрана на благосостојбата и здравствените придобивки.

„Пред две години економијата ни беше разнишана. Додека стојам овде вечерва, отворивме рекордни 12 милиони нови работни места – повеќе работни места отворени за две години отколку што било кој претседател некогаш создал за четири години. Пред две години, СОВИД ги затвори нашите бизниси, ги затвори нашите училишта. Мојот економски план е да инвестирам во места и луѓе кои се заборавени. Среде економскиот пресврт во последните четири децении, премногу луѓе беа оставени или третирани како да се невидливи“, рече тој.

Проблемот со полициската бруталност

Тој посочи дека Америка „не може да се оттргне“ од проблемот со полициската бруталност. „Сите ние во ова собрание мора да се исправиме на приликата, не можеме да го тргнеме погледот. Да се ​​собереме и да ја завршиме работата за реформите во полицијата“, нагласи тој.

„Сите ние го сакаме истото. Населби без насилство. Спроведување на законот што ја заслужува довербата на заедницата, за нашите деца безбедно да си дојдат дома. Знам дека повеќето полицајци се добри, пристојни луѓе. Тие си ги ризикуваат животите секогаш кога ќе го стават тој штит. Но, она што се случи со Тир во Мемфис се случува премногу често“.

Бајден ги обвини фармацевтските компании дека наплаќаат премногу за инсулин, тој исто така ги обвини технолошките компании дека спроведуваат профитен „експеримент“ врз деца, а особено го критикуваше профитот на нафтените компании, тврдејќи за повисоки даноци за милијардерите.

„Големите корпорации не ги користат само даночните закони“, рече Бајден. „Тие ве искористуваат вас, американскиот потрошувач.

Тој, исто така, рече дека Соединетите Американски Држави ќе ја поддржуваат Украина „колку што е потребно“ во лицето на руската инвазија, која го натера амбасадорот од Киев да стане и да аплаудира.

„Таа не ја претставува само својата нација, туку и храброста на нејзиниот народ“, ѝ рекол американскиот претседател.

Соработка со ривал Кина

„Со НАТО, Соединетите Американски Држави се соочија со агресијата предводена од Путин и застанаа на страната на украинскиот народ“, нагласи тој речиси една година по почетокот на војната.

Тој посочи и како САД ќе соработуваат со својот ривал и голема сила Кина, но и како Америка ќе „дејствува“ доколку Кина го загрози нејзиниот суверенитет.

„Како што демонстриравме минатата недела, ако Кина го загрози нашиот суверенитет, ние ќе дејствуваме за да ја заштитиме нашата земја и тоа го направивме.

Бајден наполни 80 години во ноември и, доколку биде реизбран, би имал 82 години на почетокот на вториот мандат, факт што загрижува многу демократски гласачи, покажуваат неодамнешните анкети.

Рејтингот на Бајден се зголеми за еден процент на 41 отсто во анкетата на Ројтерс/Ипсос што беше затворена во неделата.

Сепак, тоа е блиску до најниското ниво на неговото претседателствување, бидејќи 65 отсто од Американците мислат дека земјата е на погрешен пат, во споредба со 58 отсто една година порано.