ОВА ОВОШЈЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ЈАДЕТЕ ГО ПРЕД ПОЈАДОК: Прочистува од ОТРОВИ и решава ГОЛЕМ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ

0

Наредете ги во плех обложен со хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 150°C додека не станат крцкави (повремено вртете ги).

Доколку навистина не ја сакате лушпата од јаболко, или правите колачи и ви е само вишок, еве како можете да ја искористите.

Јаболката се полни со антиоксиданси, особено во кожата. Всушност, речиси половина од витаминот Ц на јаболкото се наоѓа во неговата кожа. Можете да ја добиете вашата доза на антиоксиданси за појадок со желе направен од кора или дури и чипс од кора. Се што треба да направите е да посипете парчиња кора од јаболко со малку вода, шеќер и цимет. Наредете ги во плех обложен со хартија за печење и печете ги во рерна загреана на 150°C додека не станат крцкави (повремено вртете ги).

Исчистете ги садовите

пазар, Овошје, цреши

Алуминиумските садови со кора од јаболко лесно се чистат, бидејќи содржат киселини кои ги раствораат нечистотиите. Сварете една шака кори од јаболка и оставете ги да се динстаат во садот што сакате да го исчистите 20-30 минути. Нечистотијата треба да исчезне (подигне), пренесува Glossy.

Направете чај

На тој начин се добива најдоброто количество на антиоксиданси од кората на јаболкото, без шеќер. Потребни ви се грст кори од јаболка, 3 до 4 чаши вода, половина лажичка цимет, 1 лажица мед и 1 лажица сок од лимон. Во сад ставете ги сите состојки освен медот и варете ги околу 15 минути. Процедете, додадете мед и имате совршено здрав напиток.

Освежете го воздухот

Јаболката и циметот се омилените мириси за домаќинството на многу луѓе . Гответе кора од јаболка, цимет, ѓумбир и лимон. Оставете го да испари додека мирисот се шири низ куќата.