ОВИЕ РАСИ СЕ ПОИНТЕЛИГЕНТНИ ОД ЛУЃЕТО: Брзо учат и лесно се прилагодливи, ќе сакате да ги имате ВО БЛИЗИНА

Постојат некои раси на мачки кои се исклучително паметни.

Мачките се најпаметните миленичиња. Љубителите на кучиња можеби не се согласуваат со оваа изјава, но способноста за решавање проблеми, независноста, формирањето на концептот на однесување во ситуации и, воопшто, социјалната интелигенција, се многу изразени и развиени кај мачките.

Сепак, постојат некои раси на мачки кои се исклучително паметни. Лесни се за тренирање, добро комуницираат со други животни и лесно се прилагодуваат на секоја средина во која ги ставате. Во продолжение прочитајте кои мачки се најпаметни од сите.

1. Абисинска мачка

Оваа витка убавица е на самиот врв на најпаметната раса во светот на мачките. Има атлетска градба, мускулесто тело и карактеристични исправени уши и може да порасне до 25 сантиметри. Посебен е по тоа што многу брзо се прилагодува на атмосферата во домот и активностите што ги правите секој ден. Таа брзо учи нови трикови, сака да ја галат и чешлаат, а вашиот скут е нејзиното омилено место во домот.

2. Балиска мачка

Таканаречените балијци се долга коса верзии на познатата сијамска мачка. Тие се една од најактивните раси кои сакаат да истражуваат сè што прават луѓето. Тие се многу гласни и постојано го кажуваат своето мислење – јасно ќе видите кога се задоволни, а кога не. Тие брзо можат да научат да донесат нешто, да одат на поводник и да изведуваат разни трикови, а посебни се поради нивните прекрасни сини очи.

3. Бенгалска мачка

Оваа убавица е позната по своето егзотично крзно кое наликува на леопард или јагуар. Создаден е со вкрстување на домашна мачка со азиска мачка леопард. Тие се многу интелигентни, имаат атлетска градба и секогаш се однесуваат малку диво. Сакаат ментални загатки и слични игри, а за целосна среќа им треба многу простор за вежбање. Тие можат да научат да палат и гасат светла, да вадат риби од аквариуми и да вадат работи од фиоки.

4. Бурманска мачка

Енергичната и дружељубива раса сака да се дружи со луѓе и други животни . Овие мачки се паметни, прилагодливи, разиграни и подложни на тренирање. Тие можат да научат да седат, да се превртуваат, да носат мали предмети и да одат на поводник.

5. Корнски Рек

Бело брановидно палто, тенка и витка линија, мала глава и исправени уши се физичките карактеристики по кои лесно ќе ја препознаеме оваа раса. Тие се активни и дружељубиви, а сопствениците ќе речат дека понекогаш се однесуваат повеќе како куче отколку како мачка. Имаат долги прсти со кои лесно ги отвораат шкафовите и имаат неверојатна способност да скокаат до највисоката точка во собата.

6. Кафеава хаванска мачка

Хаванезот е раса на мачки што е карактеристична по својот прекрасен, сјаен капут во боја на чоколадо. Ова е ретка раса која е создадена со вкрстување на сијамската мачка со неколку други раси. Тие се интелигентни, разиграни и многу мјаукаат. Сакаат загатки кои ги предизвикуваат психички и физички.

Маче, мачка, раса Таби

7. Корат

Расата Корат, која потекнува од истоимената провинција во Тајланд, носи среќа во нивната култура. Тие се умерено енергични и постојано ја бараат границата помеѓу активната игра и пасивното одмарање во скутот на нивниот сопственик. Многу лесно учи игри и трикови и е малку скржава – не сака да споделува играчки со други животни, а не сака ни кога луѓето ги оставаат.

8. Савана

Ретка и егзотична раса е создадена со вкрстување на домашна мачка со дива африканска мачка. На прв поглед гледаме дека дивиот ген го презел речиси целиот нејзин физички изглед, а овие карактеристики се гледаат и во нивните личности. Ним им треба многу простор за играње, скокање и трчање, па затоа е совршен за семејства со двор и градина. Освен што можат да научат да отвораат шкафови, некои мачки од оваа раса можат и самите да го отворат познатиот!

9. Сијамска мачка

Една од најпопуларните раси во светот, таа е и една од најпаметните. Тие се познати по својата љубопитна природа, приврзани се и енергични. Тие сакаат да си играат со луѓе и копнеат за внимание и многу гушкања.

10. Сингапурска мачка

Мали, но динамит е вистинскиот опис за прекрасните мачки со големи очи кои се појавија во 1970-тите на улиците на Сингапур. Тие се многу активни и интелигентни и секогаш ќе најдат нешто да се забавуваат. Ним им треба многу вертикален простор за играње, па немојте да се изненадите ако го видите ова маче како виси од завесата.