ОПЕРАЦИЈА ТЕРМОЕЛЕКТРАНА: Дали Русите навистина го користеле DAGGLER или се работи за проектил H-22 со боева глава од 950 килограми?!

0

Дали руската стратешка авијација на Воздухопловните сили, заедно со Црноморската флота, изврши нападна операција во четвртокот рано наутро и елиминираше дури три термоелектрани и ги исфрли од електричната мрежа користејќи крстосувачки и хиперсонични ракети Кинжал?

Според се е, би можеле накратко да кажеме, но дали е Кинжал, тоа засега никој не може со сигурност да го потврди.

Имено, во четвртокот рано наутро, околу 02:00 часот, низ цела Украина се огласиле сирени за воздушен напад. Најпрво над некои градови се појавија светлечки балони, а потоа по околу час, час и половина, имаше напад од камикази беспилотни летала, дури и во два брана.

Цел на нападот била воената инфраструктура, магацините, но очигледно и реакцијата на украинската ПВО, која е опремена со западни системи ИРИС-Т. Пред зори, околу 5:00 часот по московско време, имаше напад со крстосувачки ракети од два правци, од север и од југ – зоната на Црното Море, на неколку стотини километри од Одеса.

бомба, Ту-22М3
ФОТО: PRINTSCREEN YOUTUBE/ARMYES POWER

Ракетите и беспилотните летала се покажаа како мамка за она што следеше, а она што го тврдеа украинските извори, имено командата на украинските воздухопловни сили и командата на воениот округ Киев, е дека хиперсоничната ракета Кинжал била користена, не една, туку толку многу. како шест проектили.

Оваа информација ја потврди командантот на Обединетите сили на Украина, генерал Валериј Залужни.

Украина пријави сериозна штета на три термоелектрани одеднаш. Прашањето е како испадна пучот што се случи во исто време.

На што се отвора сомнеж дека се работи за Кинжал, укажува и тоа што немало борбен авион МиГ-31К од Белорусија или од самата Русија, туку имало уште еден бомбардер со долг дострел ТУ-22М3 со крстосувачки ракети Х-22 кој бил користен. во неколку наврати да нападне цели во Украина.

Имено, минатата пролет, кога беше нападнат и уништен туристичкиот комплекс кај Одеса, се зборуваше и дека хиперсоничната ракета Кинжал била користена поради големата разорна моќ.

Местото од каде овие бомбардери ги лансираа своите проектили беше зоната на Азовското Море. Како што се наведува, за прв пат сите бомбардери имале заштита од борбени авиони Су-27 и Су-30, кои наводно слетале во базата Белбек на Крим по операцијата, но никој не дал таква потврда.

Подоцна се покажа дека станува збор за H-22, од 1970-тите, кој има боева глава од 950 килограми експлозив. Станува збор за верзија на MA која има целосно автономен систем за водење со инверзија со корекција на однапред одредени контролни точки, како американските AGM-86 ALCAM и Tomohawk крстаречки ракети. Инаку, максималната брзина при летот на оваа ракета е 3,5-4,6 маха, што создаде забуна кај Украинците дека можеби станува збор за Кинжал, бидејќи не е првпат да се мешаат овие две ракети.

Имено, нуклеарната централа Запорожје во централна Украина моментално е без струја поради руските ракетни напади кои утринава се случија ширум земјата. Генераторите за резервни копии и итни случаи сè уште се активни. Според украинските власти, нападите утринава го уништиле последниот далновод што ја поврзува нуклеарната централа со украинската електрична мрежа.

Засега единствено е идентификувано дека термоцентралата бр.5 била цел на руски напад, најверојатно со ками, но најверојатно со Х-22, додека имињата на другите две термоцентрали се не е објавено.

На објавената снимка може да се забележи густ црн чад и придружни експлозии, што укажува дека нападот е извршен со проектил со голема разорна моќ.

Украинскиот енергетски холдинг ДТЕК, исто така, објави дека три термоелектрани биле сериозно оштетени во ракетниот напад во четвртокот од страна на руската стратешка авијација.

Да потсетиме дека во нападот беа вклучени 15 стратешки бомбардери Ту95МС кои лансираа крстосувачки ракети Х-101 и Х-555, 7 бомбардери со долг дострел ТУ-22М3 кои оперираат од територијата на Русија и Белорусија вооружени со крстосувачки ракети Х-22 кои имаат тешка боева глава 950 кг. Од морето нападот бил извршен со три ракетни фрегати кои лансирале крстаречки ракети калибар.