Оружени напади во училиштата во САД: Стотици убиени и повредени во изминатите две децении

0

Во изминатиот век, Соединетите Американски Држави често беа сцена на вооружени напади во училиштата и образовните институции од сите нивоа, а крвавите напади продолжија и во изминатите две децении на 21 век, во кои стотици ученици, наставници и друг персоналот го загубија животот.

Пукањето и контролата на оружјето се едно од најитните прашања во историјата на САД, а училиштата и универзитетите се најчестите места на вооружени напади.

Масакрот што го изврши 16-годишниот Џеф Вајс на 21 март 2005 година во средното училиште во градот Ред Лејк во државата Минесота дефинитивно е на листата на најкрвавите престрелки во образовните институции во САД во последните две децении. Младиот човек најпрво ги убил својот дедо и неговиот неговател во куќата, а потоа отишол во училиштето и уби пет ученици, наставник и домар, по што се самоуби.

Сеунг-Хуи Чо уби 32 лица, вклучително и студенти и членови на факултет во Вирџинија Тек, во два одделни напади, со што го изврши најсмртоносното пукање во образовна институција во модерната историја на САД. Убиецот бил студент на додипломски студии по потекло од Јужна Кореја, а по крвавото дивеење на 16 април се самоубил во Блексбург, Вирџинија.

Поранешниот студент Го уби седум лица на Универзитетот Оикос на 2 април 2012 година во најсмртоносниот вооружен напад во историјата на Оукленд.

Црна серија

Уште едно пукање кое ја потресе американската и светската јавност се случи на 14 декември 2012 година во Њутон, Конектикат. Адам Ланза (20) ја убил мајка си пред да вози до основното училиште Сенди Хук. Потоа убил уште 26 лица, меѓу кои 20 студенти. Ланза подоцна се самоуби.

На 13 мај 2014 година, Елиот Роџер уби шест лица и рани 14 во близина на кампусот на Универзитетот во Калифорнија, а потоа изврши самоубиство.

Пет месеци подоцна, 15-годишниот Џејлен Фрајберг уби петмина ученици во училишната кафетерија во средното училиште Мерисвил Пилчак во Вашингтон. Напаѓачот потоа се самоубил.

Во Роузбург, Орегон, на 1 октомври 2015 година, 26-годишниот студент Кристофер Харпер-Мерсер уби осум студенти и еден член на факултет во кампусот на колеџот Умпква заедница и рани девет други. Тоа беше најсмртоносното масовно пукање во модерната историја на Орегон. На крајот и тој се уби.

Најмалку 17 лица се убиени, а повеќе се ранети во пукање што се случи на 14 февруари 2018 година во средно училиште во Паркленд, Флорида. Нападот го изврши 19-годишниот Николас Крус со полуавтоматска пушка. Напаѓачот потоа бил уапсен и осуден.

Три месеци подоцна, 17-годишниот Димитрос Пагурцис уби десет луѓе во средно училиште во градот Санта Фе, Тексас. Тој е уапсен и се соочува со затворска казна од 40 години.

Петнаесетгодишниот ученик Итан Крамбли со полуавтоматски пиштол од девет милиметри уби четири лица, меѓу кои и наставник во училиште во Оксфорд, Мичиген. Тој напад се случи на 30 ноември 2021 година, а напаѓачот беше обвинет и во моментов му се суди по неколку обвиненија, вклучително и тероризам.

Меѓу најкрвавите напади е оној што го изврши 18-годишниот Салвадор Рамос на 24 мај минатата година во градот Увалде, Тексас. Рамос уби 19 ученици и двајца професори, по што полицијата го уби.

Црната серија крвави напади во образовните институции во САД продолжи и во понеделникот со напад во основно училиште во Нешвил, Тенеси. Тешко вооружена жена уби три деца и тројца возрасни, а напаѓачката беше убиена при размена на оган со полицијата.