Осуден поранешен министер од СИРИЗА поради тендер за ТВ лиценци

– Специјалниот грчки суд за одговорност на министри го осуди поранешниот министер од СИРИЗА Никос Папас за начинот на управување на тендерот за доделување лиценци на телевизиите  во 2016 година, објавија грчките медиуми.

Папас, кој во владата на СИРИЗА беше министер за дигитална политика ја добил највисоката казна предвидена за делото, две години условен затвор.