Повремен пост: Интермитентно постење не е за секого

Интермитентен пост (IF) има многу придобивки, вклучувајќи губење на тежината, спречување на дијабетес и намалување на ризикот од рак. Многу луѓе кои го следат IF велат дека тоа им помогнало повеќе да уживаат во оброците и да ја разберат разликата помеѓу гладот ​​и желбата за храна. Исто така, им помогна да ослабат.

Интермитентен пост: Постојат неколку видови на IF

Постојат различни типови на автофагија – мора да го најдете оној кој работи за вас. Популарна е диетата „16:8“, која вклучува 16 пости, а јадење само во текот на 8 часа. Постои диета 5:2 која вклучува јадење „нормално“ пет дена, по што следи два дена пост. Следно, постои нешто што се нарекува алтернативен ден, што значи дека постите секој втор ден, земајќи само минимални калории. Тука е и диетата „14:10“ – постот 14 часа, а периодот на исхрана е околу 10 часа. Заедничко за сите овие диети е калорискиот дефицит. Додека многумина се колнат дека АКО им го променил животот, на позитивен начин, важно е да се разберат несаканите ефекти што доаѓаат со него. Без оглед на видот на интермитентно постење што сакате да го следите, еве кои несакани ефекти треба да ги знаете.

1. Може да предизвика хипогликемија 

На почетокот на интермитентно постење, може да почувствувате хипогликемија, состојба предизвикана од многу низок шеќер во крвта. Ова може да доведе до главоболки, забрзано чукање на срцето, вртоглавица и гадење. Кога не јадете, вашето тело прво ќе согорува гликоген (резерви на гликоза) во црниот дроб и мускулите. Бидејќи сте подложени на долгорочен пост или не внесувате калории, треба да внимавате да го намалите шеќерот во крвта. Ова е особено точно за луѓе кои имаат преддијабетес, дијабетес тип 1 или 2 или позната историја на хипогликемија. Повеќето луѓе доживуваат благи симптоми кога нивото на шеќер во крвта им се намалува, како што се замор или вртоглавица. Сепак, потешките случаи може да вклучуваат несвестица или несвестица. Губењето килограми никогаш не е доволно добра причина да се онесвестите. За време на оброците, погрижете се да јадете здрава, задоволувачка храна. Посните протеини, овошје и зеленчук, цели зрна и здрави масти, како што се јаткастите плодови и екстра девственото маслиново масло, ќе го одржат нивото на шеќер во крвта балансирано за време на постот и ќе ги обезбедат хранливите материи потребни за правилно функционирање на вашето тело.

2. Дехидрација

Често се случува луѓето кои се на периодичен пост да не пијат доволно вода бидејќи ја мешаат жедта со гладот. Доколку пиете кафе, знајте дека тоа е силен диуретик, кој дополнително може да предизвика дехидрација. Секоја функција во телото бара вода, па затоа е неверојатно важно да се остане хидриран . Околу 20% од нашиот внес на вода доаѓа од храната што ја јадеме, така што кога постиме губиме значителен извор на хидратација.

Во зависност од тоа кој режим на интермитентно постење ќе одлучите да го пробате, треба да се консултирате со вашиот лекар за да бидете сигурни дека немате фактори на ризик кои можат да предизвикаат симптоми кои можат да бидат опасни. Ова е особено точно за луѓето кои имаат преддијабетес или дијабетес. Исто така, оние со нестабилен крвен притисок треба да го земат предвид и ризикот од дехидрација.