ПОЛИЦИЈАТА ВЛЕГЛА ВО ЛУКСУЗЕН ХОТЕЛ ВО ЦРНА ГОРА – Во акцијата пронајдени голем број проститутки со група на богати клиенти, а “мозок“ на синџирот е трето лице

Најмалку четиринаесет лица се приведени во Тиват, во голема операција за сузбивање на трговијата со луѓе и синџирот на проституција.

Меѓу уапсените е и Украинец со американско државјанство, кој е осомничен дека е организатор на синџир за проституција. Медиумите дознаваат дека тоа е Витаљи Гречин.

Црногорските медиуми дознаваат дека на 31. октомври во раните утрински часови полицијата упаднала во луксузен хотел во Тиват, од каде во полициска станица однела 14 девојки, претежно од Русија, Украина и една од Израел. Тие биле донесени во обвинителството, а при претресот полицијата запленила порнографски материјал.

Полициската управа во официјално соопшти вели дека во Тиват е уапсен американскиот државјанин В.Г. (43 г.), кој е осомничен за трговија со луѓе.

Службеници на полициската управа по наредба на истражен судија на Основниот суд во Котор извршија претрес во седум соби од хотел во Тиват. Во наведените соби се пронајдени 18 странски државјани на Украина, Белорусија, Русија и Израел, како и 10 странски државјани на Соединетите Американски Држави, Украина, Русија, Белорусија и Грција. При претресот на овие простории пронајдени и одземени се 16.735 евра, 14.394 американски долари, 73.323 украински гривни, 5.550 руски рубљи, 2.330 полски злоти, британски фунти и 40 турски лири. Исто така, пронајдени се 36 мобилни телефони, осум лаптопи, два таблет компјутери, три камери, две видео-камери, како и поголем број сим картички и USB мемориски стикови“, се наведува во соопштението.

Од Управата на полицијата додаваат дека по извршени кривични истраги и консултации со обвинителот во Основното државно обвинителство во Котор и обвинителот во Вишото државно обвинителство во Подгорица, уапсен е американски државјанин на В.Г. под сомнение дека сторил кривично дело трговија со луѓе на штета на 21-годишно лице.

Полициската управа соопшти дека сите странски државјани, по наредба на виш државен обвинител, придружувани од службеници од Одделението за обезбедување Тиват и Центарот за социјална работа Тиват, се преместени во безбедни објекти на територијата на Црна Гора.

Против В.Г. е поднесена кривична пријава до вишиот државен обвинител во Подгорица поради сомнение за сторено кривично дело трговија со луѓе, а вчера е спроведен на понатамошна надлежност во тоа обвинителство“, се заклучува во соопштението.