По злосторството, побегнал во Грција и се фалел со слики од во ќелија: Се појавија нови детали за убиството на бабата во Шабац (ФОТО)

Шапчанин Д. Ч. (33) е уапсен под сомнение дека на 26 јули минатата година ја задавил баба му Ф.Ч. (75) со кој се скарал за договор за доживотно издржување.

Шапчанин Д. Ч. (33), кој беше уапсен под сомнение дека пред една година ја убил својата баба Ф.Ч. (75), потоа нејзиното тело го закопал во блиското село, ја убил бабата откако се скарале за наследството, пишуваат српските медиуми.

Според нив, бабата и внукот имале договор за доживотно издржување, а несреќната жена протестирала што нејзиниот внук не ги исполнува обврските од договорот.

БОГАТО СЕМЕЈСТВО

– Се претпоставува дека Д.Ч. кобниот ден 26.07.2022 година стигнал до делот од куќата во кој живеел Ф.Ч. Ја нашол бабата на ручек, а потоа почнале да се расправаат. Во напад на бес ја фатил старицата за врат и ја задавил. Потоа го завиткал телото во ќебе, го ставил во багажникот на автомобилот, го однел до шумата во селото Дреновац, на 12 километри од Шабац, и го закопал. Исчезнување на Ф. Ч. следниот ден пријавил нејзиниот син – наведува близок извор од истрагата и додава:

-Кога ја пријавиле бабата за исчезната, полицијата на масата во нејзината куќа пронашла чинија со храна. На масата била и нејзината лична карта. Соседите на ова семејство велат дека внукот имал договор за доживотно издржубање и нега со неговата баба.

– Тие се богато семејство, а баба и внук живееле заедно на голем имот, но секој во својот простор. Баба буквално живееше за Д.Ч. и сакаше сè да му остави, иако има уште пет внуци. Слушнавме дека договорот за издржување и нега го склучила откако имала проблеми и расправии со синот, таткото на осомничениот, за наследството – велат и додаваат:

– Иако во еден момент се помириле, бабата останала на својата одлука да му препушти сè на Д.Ч.

Како што велат соседите, Д.Ч. два дена откако ја убил Ф. Ч. и го сокрил нејзиното тело, на својот Фејсбук објавил нејзина фотографија и апел за помош во потрагата.

– Исчезнато лице, ги молам граѓаните на Шабац доколку ја видат некаде да ја следат и веднаш да се јават во полиција или на овој телефонски број 060/144****. Однапред им благодариме – напиша осомничениот внук на 28 јули 2022 година.

СЛИКИ ОД ЗАТВОР

Додаваат дека набргу потоа заминал од Шабац, но и од Србија.

– Слушнавме дека отишол во Грција, каде што одел и претходно, главно за да се занимава со криминални активности. Наводно, откако влегол во Грција, бил уапсен, бидејќи локалната полиција трагала по него поради претходно извршен грабеж. Од затвор објавуваше слики и на Фејсбук, а во април објави цел албум со наслов „Мои браќа“ и опис „Далеку, Господ ги чува оние што се штитат и се држат заедно“ – раскажува изворот и додава дека по неколку месеци се вратил во Шабац.

-Кога се врати се ожени, и имаше прослава – вели соседот.

Семејно насилство

Ја претепал сопругата, а потоа го признал убиството

Злосторството стана познато кога пред неколку дена шабачката полиција го уапси Д.Ч. поради семејно насилство.

– Го пријавила сопругата, дошла полиција и го привела. Но, на рочиштето кажа и дека лани ја убил бабата. Потоа им објаснил на полицајците каде го закопал телото и ги одвел до тоа место – вели изворот.