Правилото 50:50: Докторски трик за ставање храна во чинија што ќе ви помогне да изгубите килограми

0

Дали некогаш сте слушнале за методот 50:50 за ставање храна во чинија? Станува збор за техника развиена од американскиот лекар Џон А. Мекдугал со цел да им помогне на луѓето да живеат поздраво, но и да го изгубат вишокот килограми.

Американскиот лекар Џон Е. открива решение за слабеење, но и за целокупното здравје.

Неговото правило за ставање храна во вашата чинија е многу едноставно: секој пат кога јадете, наполнете 50 отсто од чинијата со храна богата со скроб, а останатите 50 отсто со храна што не содржи скроб.

Храна со висока содржина на скроб: јачмен, овес, просо, хељда, кафеав ориз, киноа, ‘рж, кускус, грав, наут, леќа, грашок, компир, сладок компир, леб, печива, тестенини, различни видови тестенини.

Храна со мала содржина (или без) скроб: зеленчук (марула, кељ, блитва, спанаќ, радикио, рукола), аспарагус, артишок, тиквички, боранија, брокула, карфиол, бриселско зелје, морков, целер, краставица, домат, пиперка, модар патлиџан, печурки, праз, кромид и различни видови никулци.

Не грижете се, не ви треба вага или посебна опрема за мерење на храната – користете го методот 50:50.

Овој метод е ефикасен за слабеење бидејќи храната со мала содржина на скроб има значителен волумен а ниска калорична вредност. Ако ја полните вашата чинија секојпат кога го користите овој метод, јадете приближно иста количина на храна како што сте навикнати, но трошите значително помалку калории.

На пример, 100 грама варени тестенини содржат околу 350 калории, додека 100 грама брокула има само 35 калории. Ако на половина од чинијата ги додадете омилените тестенини, а на другата брокулатс, значително ќе ја намалите калориската вредност на садот, а тоа на крајот ќе доведе до видливо губење на тежината.

д-р. Мекдугал го разви овој метод на ставање храна на чинија за личност која јаде растителна исхрана (богата со јаглени хидрати и пониска со протеини и здрави масти). Но, секој може да го користи – важно е само да додадете храна со мала содржина на скроб на што и да јадете на половина од чинијата и на тој начин да ги „разредите“ калориите.

Важно е да обрнете внимание на тоа колку масло користите во подготовката на храната, но и во зачинувањето на салатите. Во една лажоца или 15 мл масло има дури 120 калории. Ако не ја измерите количината на масло што ја ставате во храната, можеби е повеќе отколку што му треба на вашето тело.

Конзумирањето на здрави масти е важно за нормалното функционирање на организмот, а особено за хормоналното здравје на жените и не треба да се заобиколува. Наместо преработени извори на маснотии, лекарите советуваат да се користат природни извори на масти кои можат да се најдат во сината риба, јаткастите плодови, семките, авокадото и слична храна.

Други совети од др. Мекдугал за губење на тежината:

-Започнете го секој оброк со супа, салата и/или свежо овошје;

-Намалете ја количината на додадени шеќери и сол во храната што ја консумирате;

-Не додавахте масло во храната;

-Избегнувајте „пиење калории“, т.е. земање газирани сокови и слични висококалорични пијалоци.

– Јадете кога сте гладни – не јадете кога сте сити:

-Никогаш не гладувајте или не се прејадувајте.

Пред да направите некои значајни промени во исхраната, разговарајте со вашиот лекар, а доколку имате можност побарајте помош од нутриционист.