Претседателот на Северна Македонија Пендаровски: Бугарија го политизираше случајот на Пендиков

0

Бугарија го политизираше случајот со Христијан Пендиков , секретар во бугарскиот културен клуб „Крал Борис Трети“ во Охрид, кој беше претепан таму на 19 јануари, изјави претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за македонската телевизија Телма. Пендаровски рече дека и тој и владата на Северна Македонија имаат јасно истакнати државни надлежности, повикувајќи на одговорност, но не се обиделе да го вклучат овој случај во билатералните односи со Бугарија. 

Пендаровски истакна дека пораката што ја објавил на својата Фејсбук страница по соопштението на обвинителството Охрид, „држејќи се до тогашните информации од обвинителството“, осудувајќи го чинот на насилство, посочувајќи дека претепаниот бил секретарот на културниот клуб на Бугарите во Охрид, бидејќи охридското обвинителство соопшти дека инцидентот започнал со зборовите „Срам да си Бугарин“, ги повика надлежните органи да го расветлат целиот случај, а виновниците да се соочат со санкции. 

Претседателот на Северна Македонија рече дека не гледа таква објективна реакција на ситуацијата од бугарска страна. Според него, случајот веднаш влегол во македонско-бугарскиот наратив за етничко насилство, предлагајќи ја идејата дека „тој бил претепан само поради тоа [неговиот идентитет]“. 

Според Пендаровски, на краток рок оние што го политизираат случајот може „тука-таму да добиваат политички поени затоа што доаѓаат избори, но долгорочно нема да добијат ништо“.

„Прво, тоа е историски наратив, или разбирање на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, кои потекнуваат од 1960-тите. Влезе во главите на многу генерации бугарски политичари. Не велам дека тука нема луѓе кои гледајте ги вака македонско-бугарските односи. Не велам затоа што се присутни белите дамки или сивите зони во двете историографии од времето на таканаречениот социјализам“, рече Пендаровски, според кого втората причина за тековните тензии меѓу двете земји се претстојните избори во Бугарија.

Што се однесува до неговиот предлог за забрана за влез во неговата земја на „еден пратеник и други лица од Бугарија“, што го дал по состанокот на Советот за безбедност во понеделникот, Пендаровски рече дека не мислел мерката да се применува за оние кои тврдат дека луѓето што живеат во Северна Македонија се Бугари.  

„Никаде во светот не се презема мерката персона нон грата поради политичка изјава, барем не во демократските земји, а ние тврдиме дека сме вистинска европска демократија“, појасни Пендаровски.

Тој рече дека мислел на спиралата на настани што се случија во последниот период, особено по почестувањето на Мара Бунева на 14 јануари и повиците на годишнината од Гоце Делчев за поголема група од Бугарија да пристигне во Скопје, што предизвика контра-реакција во Северна Македонија – „само дојдете, од другата страна ќе има 1.000 Македонци кои ќе ве спречат да го направите тоа“.

„Ве уверувам, има претходна информација за многу лица со лоши намери кон нас и нема да им биде дозволен влез во државата“, рече Пендаровски и изрази очекување Бугарија да не го поттикне доаѓањето организиран превоз на 4 февруари во Скопје. , истакнувајќи дека тој не оспорува „дека Бугарија има интерес да го одбележи Гоце Делчев“ и рече дека останува на ставот дека 151-годишнината од раѓањето на револуционерот ќе се прослави „како што доликува на цивилизирана демократска држава“.