Природни аналгетици: Храната може да ги замени лековите

0

Лековите за ублажување на болката во никој случај не се безопасни, поради што природните аналгетици се толку популарни. Многу намирници се богати со состојки со многу силно, научно докажано аналгетско дејство.

Природни аналгетици: Наместо лекови

1. Лута пиперка

Капсаицинот, главната состојка во лутите пиперки, има способност да ја намали чувствителноста на рецепторите за болка. Секојдневното консумирање или примена на препарати со ова соединение може да ублажи голем број болни состојби, како што се, на пример, артритис, мигрена и други видови на хронична главоболка.

2. Ѓумбир

Ѓумбирот е една од најпознатите аналгетски намирници. Тајната е во состојката гинџерол, кој ја намалува чувствителноста на рецепторите за болка. Се покажа дека ѓумбирот е многу ефикасен во случај на болки во зглобовите и мускулите. Џинџеролот делува слично како и аспиринот, а покрај болката предизвикана од артритис и воспаление на мускулите, докажано е и дека ја ублажува мигрената и стомачните тегоби.

3. Природни аналгетици: Ананас

Ензимот бромелаин, со кој е богат ова тропско овошје, е природен редуктор на болката бидејќи го намалува нивото на простагландини, соединението одговорно за контракции на мускулите и чувството на болка. Затоа, според научниците, ананасот е добар избор во лекувањето на артритисот, бидејќи ја ублажува мускулно-скелетната напнатост и, следствено, болката. Бромелаинот позитивно влијае и на здравјето на мускулите и сврзното ткиво.

4. Куркума

Популарниот индиски зачин куркума има бројни лековити својства, а една од нив е аналгетик. Посебно се препорачува за оние кои страдаат од фибромијалгија и артритис – делува преку неговата состојка која го блокира производството на ензимот одговорен за воспаление и чувството на болка. Земете четвртина лажичка секој ден, по можност како зачини за јадења од зеленчук и пилешко, или како додаток на смути.

5. Купете боја

Пред една деценија, научниците открија дека консумирањето лук два пати на ден во период од шест недели е исто толку ефикасно во ослободувањето од артритис како и конвенционалната терапија. Тајната на лековитите својства на овој неверојатно здрав зеленчук лежи во неговата состојка аличин, но и во високата содржина на сулфурни соединенија, германиум и селен, кои заедно делуваат за да ги потиснат воспалителните процеси и да ја ублажат болката.

6. Природни аналгетици: Риба

Истражувањата покажуваат дека масните киселини ЕПА и ДХА, кои ги има во изобилство во рибата, се исклучително ефикасни, дури и подобри од синтетичките дроги. Овие киселини го намалуваат воспалението, хроничната болка и стомачните грчеви предизвикани од синдромот на нервозно дебело црево. Истражувањата исто така потврдуваат дека рибиното масло помага при болки во грбот и вратот бидејќи ја подобрува циркулацијата на крвта во областите што ги опкружуваат и ги хранат дисковите на ‘рбетниот столб, со што се спречува нивната дегенерација. Најдобри ефекти се постигнуваат со консумирање на масна риба – лосос, сардина, туна, скуша, пастрмка и харинга – на празен стомак, најмалку два или три пати неделно.