ПРОНАЈДЕНА МАРИХУАНА ВО ТЕТОВО – Одредена мерка притвор за двајца тетовци

0

Двајца жители на Тетово добија мерка притвор откако кај нив полицајците пронашле марихуана.  Според информациите добиени од СВР Тетово, судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово на Д.М. (27) и Л.М. (21), двајцата од Тетово, им определил мерка притвор од 30 дена и тие се спроведени во КПУ Затвор “Скопје”.

СВР Тетово соопшти дека Д.М. во понеделникот навечер на 6. март бил лишен од слобода и му била пронајдена и одземена марихуана.

Во вторник 7. март околу 12 часот и 30 минути лишен од слобода беше и Л.М. кој во понеделникот бил со Д.М.“, соопшти СВР Тетово.

Двајцата се товарат за „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.