Протече содржината на таен документ од Киев: „Предлагаме ракетни напади врз три земји“

0

Украина тврди дека иранските беспилотни летала што ги користи Русија содржат различни европски компоненти.

Иранските беспилотни летала „камикази“ користени во неодамнешните напади врз украинските градови се преполни со европски компоненти, се вели во таен документ испратен од Киев до западните сојузници во кој се повикуваат на ракетни напади со долг дострел на производствени локации во Русија, Иран и Сирија.

Во поднесокот од 47 страници, кој украинската влада го достави до владите на Г7 во август, се тврди дека во претходните три месеци имало повеќе од 600 напади врз украински беспилотни летала (UAVs) кои носеле западна технологија. Според документот до кој дојде британски „Гардијан“ и кој ја прикажува неговата приказна како ексклузивна, 52 електрични компоненти произведени од западни компании биле пронајдени во дронот Шахед-131 и 57 во моделот Шахед-136, кој има домет од 2.000 километри и брзина на крстарење од 180 km/h.

Пет европски компании, вклучително и полска подружница на британска мултинационална компанија, се наведени како оригинални производители на идентификуваните компоненти. „Меѓу производителите има компании со седиште во земјите од коалицијата што воведе санкции: САД, Швајцарија, Холандија, Германија, Канада, Јапонија и Полска“, се тврди во документот.

„Иранците се адаптираа“

Според извештаите, Иран веќе го диверзифицирал своето производство преку сириска фабрика која испорачува компоненти на руското пристаниште Новоросијск, но производството на беспилотни летала се сели во самата Русија, во централниот татарски регион Алабуга, иако Техеран е тој што продолжува да компоненти за снабдување. Исто така, се вели дека иранската влада се обидува „да се затвори од снабдувањето со руско оружје“ и дека „не може да се справи со руската побарувачка и интензитетот на употреба во Украина“.

Меѓу предлозите за акција на западните сојузници на Украина – со кои тие веројатно не би се согласиле – се „ракетни напади врз производствените капацитети на овие беспилотни летала во Иран, Сирија, како и потенцијално производно место во Руската Федерација“. „Гореното може да го спроведат украинските одбранбени сили доколку партнерите ги обезбедат потребните средства за уништување“, продолжува документот.

Во документот нема сугестија дека западните компании чии делови се пронајдени направиле некакво прекршување. „Иранското производство на беспилотни летала се приспособи и најчесто користи достапни комерцијални компоненти, чие снабдување е слабо или воопшто не е контролирано“, продолжува. Според украинскиот извештај, податоците на царината покажуваат дека „речиси целиот увоз во Иран доаѓа од Турција, Индија, Казахстан, Узбекистан, Виетнам и Костарика“.

Барт Гротуис , член на Европскиот парламент и член на поткомитетот за одбрана и безбедност на Европскиот парламент, рече дека нема доволно координација меѓу разузнавачките служби на ЕУ за да се справи со злоупотребата на западните компоненти. „Мислам дека многу европски разузнавачки агенции дури и не размислуваат за санкции“, рече тој.

Широк спектар на компоненти направени од западни компании се пронајдени во моделите на соборени беспилотни летала, се вели во поднесокот до групата земји Г7, која ги вклучува Франција, САД, Велика Британија, Германија, Јапонија, Италија и Канада, а ѝ се придружуваат Европската Унија.

Компаниите се затвораат

Во Shahed-136 беше откриена пумпа за гориво произведена во Полска од германската компанија Ti Automotive Gmbh, чија британска мултинационална TI Fluid Systems е матична компанија, како и микроконтролер со вградена „флеш меморија“ и низок регулатор на напон со инхибитор од швајцарската компанија STMicroelectronics, се наведува во документот.

Исто така, во Shahed-136 беше откриен мрежен тампон микрочип и транзистор направени од International Rectifier, подружница на германската компанија Infineon Technologies AG.

TI Fluid Systems, според Гардијан, не одговорила на барањето за коментар, а нивната опрема е слободно достапна за купување од трговците низ Европа. Компанијата претходно соопшти дека не продава во Иран.

Работиме со повеќе од 200.000 клиенти и илјадници партнери ширум светот. Не одобруваме ниту дозволуваме употреба на нашите производи надвор од нивната намена“, рече портпаролот на STMicroelectronics. “Имаме сеопфатна програма за усогласеност со глобалната трговија преку која се усогласуваме со сите меѓународни трговски правила и прописи. Имаме програма за усогласеност со внатрешна контрола на извозот која вклучува обука и процедури за да се обезбеди усогласеност со различни прописи за контрола на извозот. Како дел од таа програма, ние имаме обезбеди насоки за нашите продажни канали за да се осигура дека секоја страна во нашиот синџир на снабдување ја разбира својата одговорност да се усогласи со важечките закони и прописи“, додаде тој.

Портпаролот на Infineon вели дека тие не продавале компоненти на Иран и ги ликвидирале нивните операции во Русија минатиот март. „Општо земено, усогласеноста со важечките закони е од најголема важност за Infineon, а ние воспоставивме силни политики и процеси за усогласување со овие закони. Ги упатуваме нашите клиенти, вклучително и дистрибутерите, да вршат само утврдени продажби во согласност со важечките правила. се покажа дека е тешко да се контролира продажбата во текот на целиот животен век на производот.Сепак, презедовме обемни мерки на располагање за да обезбедиме усогласеност со санкциите против Русија со цел не само да се усогласиме со писмото, туку и со духот на санкции“, вели тој.

„Не го толерираме тоа“

Во моделот Shahed-131, украинските експерти идентификуваа интегрирано коло и микропроцесор за адаптивно управување со енергија со 14 канали од холандската компанија NXP Semiconductor и енергетски транзистор и микрочип од International Rectifier.

Пронајдени се и 32-битен микроконтролер, 32-битен процесор, микроконтролер со вградена „флеш меморија“ и нисконапонски регулатор со инхибитор од STMicroelectronics и GPS чип од швајцарската компанија U-blox.

U-blox остро ја осудува инвазијата на Украина од страна на Русија. Веднаш по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, U-blox ги запре сите продажби во Русија, Белорусија и териториите окупирани од руската војска во Украина, без оглед на намерата. Неодамна U -blox, исто така, одлучи да не тргува со членовите на Евроазиската економска унија (зона за слободна трговија со Русија) системи за идентификација на целта“, рече портпаролот на U-blox.

Портпаролката на NXP Semiconductor вели дека тие бараат нови начини да избегнат злоупотреба на нивната технологија. „Не толерираме употреба на нашите производи во руско или иранско оружје или за која било друга апликација за која нашите производи не се дизајнирани или лиценцирани. Ние продолжуваме да се усогласуваме со законите за контрола на извозот и санкции на земјите во кои работиме и работиме не поддржува никаков бизнис во или со Русија, Белорусија и другите земји под ембарго, вклучително и Иран. Нашиот тим е во постојан контакт со регулаторите ширум светот за ова прашање, додека истражуваме дополнителни мерки за неутрализирање на нелегалното пренасочување на чипови“, заклучи таа.