РАСТЕ ПРИТИСОКОТ ВО БЕРЛИН! Стравот влезе во коски поради одговорот од Кремљ – две работи најмногу го плашат Шолц

Берлин во последните денови постојано предупредуваше на опасноста од ескалација, а во исто време инсистираше НАТО да не интервенира директно во конфликтот.

Германскиот канцелар Олаф Шолц одби да разговара за испорака на борбени авиони во Киев, плашејќи се од одговор од Кремљ.

Шолц не се плаши толку од ескалација на конфликтот колку што НАТО, а особено САД, нема да интервенираат доколку Русија преземе одмазднички мерки против, на пример, Германија, пишува весникот, повикувајќи се на неименуван советник на германската влада. .

Според извештаите, токму поради тоа германската канцеларка побарала Вашингтон да испорача тенкови „М1 Абрамс“ во Киев – како услов за испорака на германските тенкови „Леопард“ во Украина.

И германската канцеларка прва го запре процесот кога беа започнати разговорите за испорака на борбени авиони во Украина, пишува Политико. Имено, Берлин во последните денови постојано предупредуваше на опасноста од ескалација, а истовремено инсистираше НАТО директно да не се меша во конфликтот.

Според мислењето на авторот на написот, приведувањето на германската канцеларка може да се објасни со фактот дека иако членот 5 од Договорот за НАТО ги повикува земјите од Алијансата да си помагаат меѓусебно доколку се изврши напад врз една членка, не бара од сојузниците да одговорат со воена сила.

Во јануари, германската влада, по силниот притисок од сојузниците во НАТО, објави дека ќе и испорача на Украина тенкови „Леопард 2“ и дека ќе ги укине ограничувањата за другите земји за да можат и тие да доставуваат германски тенкови за Киев од нивните залихи. Вашингтон најави и испраќање тенкови на Абрамс во Украина.

После тоа, украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Западот да го снабдува Киев со авиони и проектили. Како што објавија медиумите, некои претставници на американската администрација лобираат за испорака на воените ловци Ф-16 во Киев. Сепак, американскиот претседател Џо Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц најавија дека Вашингтон и Берлин нема да испраќаат борци во Украина.