РЕШЕНИЕ ЗА КРИЗАТА: Бајден предлага обединување на Западниот Брег и Појасот Газа под една власт!

0

Месец и пол од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас , во која загинаа повеќе од 13.000 луѓе, американскиот претседател Џозеф Бајден го претстави својот предлог за решение на конфликтот што со децении трае на Блискиот Исток.

Во авторски текст за Вашингтон пост, Бајден уште еднаш се залагаше за решение кое вклучува две независни држави – Израел и Палестина.

Две независни држави

Тој повика на обединување на Западниот Брег и Појасот Газа, двете палестински енклави, под обновената палестинска управа. Во исто време, тој се закани дека ќе воведе санкции за екстремистичките еврејски доселеници на Западниот Брег.

– Решението со две независни држави е единствениот начин да се обезбеди долгорочна безбедност и на израелскиот и на палестинскиот народ. Иако во моментов може да изгледа дека таа иднина никогаш не била далеку, поради кризата стана уште поитно да се работи на тоа – рече Бајден.

Претседателот на Америка, главниот сојузник на Израел, нагласи дека палестинскиот народ заслужува своја држава и иднина независна од исламистичкиот Хамас.

Израел, Газа, Појасот Газа

– Сликите од Појасот Газа и смртта на илјадници цивили, вклучително и деца, ми го кршат и срцето. Сега целта мора да биде да се стави крај на војната засекогаш и да се стави крај на циклусот на насилство – според Бајден, повторувајќи ги ставовите искажани претходно:

– Не смее да има присилно протерување на Палестинците од Појасот Газа, ниту повторна окупација, опсада или блокада и намалување на неговата територија. Бајден повторно го критикуваше „екстремното насилство врз Палестинците на Западниот Брег“. Тој истакна дека јасно побарал од израелските политички лидери дека оние кои го извршиле ова насилство мора да одговараат.

– Соединетите Американски Држави се подготвени да преземат свои мерки, вклучително и забрана за влез на екстремисти кои напаѓаат цивили на Западниот Брег – предупреди тој.

Во телевизискиот говор, палестинскиот претседател Махмуд Абас го повика Бајден да изврши притисок врз Израел. Тој буквално зборуваше за „геноцид“ во Газа.

Зголемете ја помошта

– Како може овој геноцид да се оправда како самоодбрана? Во реалноста тоа се воени злосторства, кои мора да бидат казнети – рече Абас.

Тој го повика американскиот претседател да интервенира „за да се запрат нападите на израелските сили на Западниот Брег и во Ерусалим“ и побара од него да се заложи за зголемување на хуманитарната помош.

Од друга страна, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху воздржано реагираше на предлогот на Бајден. Тој рече дека палестинската управа во нејзината сегашна форма не е способна да го преземе раководството на Појасот Газа и најави дека Израел може да преземе воена контрола таму во догледна иднина.

Спасување во последен момент

Бебињата префрлени во Египет

Вчера во Египет пристигнаа 28 предвремено родени бебиња кои останаа во болницата Ал Шифа во Газа по евакуацијата во саботата. Бебињата пристигнаа во Египет преку преминот Рафах, единствениот на палестинската територија што не е во рацете на Израел. Евакуацијата започна во неделата од болницата опишана од Светската здравствена организација (СЗО) како „зона на смртта“, а требаше да бидат префрлени 31 предвремено родено бебе. Би-би-си јавува дека родителите на две бебиња не сакале тие да бидат евакуирани, додека состојбата на едното бебе е оценета како стабилна.

Снимките од камерата го докажуваат тоа

Киднапираните заложници биле во болницата Ал Шифа

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија снимки од безбедносните камери за кои тврдат дека прикажуваат заложници земени во нападот на Хамас во Израел на 7 октомври, кои биле донесени во болницата Ал Шифа истиот ден. Тоа е најголемиот медицински центар во Појасот Газа, за кој Израел тврди дека има команден центар на Хамас под него. На првото видео, од 10:53 часот, се гледа како заложникот е опкружен со пет вооружени лица. На второто видео, од 10:55 часот, пет вооружени мажи носат киднапиран цивил во долна облека.

– Овде можете да видите како Хамас зема заложник. Тие се однесени во болница – изјави портпаролот на ИД, контраадмирал Даниел Хагари, наведувајќи дека заложниците се од Непал и Тајланд.