Рома го принудува Заниоло да ја прифати понудата на Бурнемаут

Сопствениците на Рома се обидуваат да го принудат Николо Заниоло да се пресели во Бурнмаут со закана дека нема да игра повторно за Џалороси доколку остане на стадионот Олимпико.

Италијанецот побара да си замине во зимскиот преоден рок и се надева на трансфер во Милан.

Сепак, „црвените“ можат да понудат само позајмица со обврска за откуп за максимални 25 милиони евра.

Од друга страна, Борнмаут испрати понуда да го ангажира играчот за 30 милиони евра плус бонуси, блиску до бараната цена на Рома од 40 милиони евра.

„Џалороси“ ја прифатија понудата од Англија и се обидуваат да го принудат Заниоло да си замине. Сепак, поранешната ѕвезда на Интер не е убеден да се приклучи на тим кој се бори во зоната за испаѓање во Премиер лигата.

Дури и ако Жозе Мурињо минатата недела рече дека ќе смета на Заниоло од февруари, доколку не го напушти Олимпико во тековниот преоден рок, според Il Corriere dello Sport, Италијанецот нема да игра повторно за Рома доколку во јануари не се приклучи на Бурнмаут.

Се вели дека сопственикот Ден Фридкин е бесен на играчот кој минатата недела поднесе барање за заминување и не беше вклучен во тимот за победата од 2-0 на Специја.

Џалороси во недела ќе гостуваат кај лидерот на табелата Наполи, а Заниоло нема да патува со своите соиграчи на стадионот Марадона.

Договорот на Заниоло на стадионот Олимпико истекува во јуни 2024 година.