Русите објавија срамни разговори на германски офицери. Изби афера, се огласи Германија

Германскиот министер за одбрана го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека се обидува да ја „дестабилизира“ Германија, откако Русија на социјалните мрежи објави доверлива размена на информации меѓу германски офицери за испорака на оружје за Украина.

„Едноставно, ова видео се користи за дестабилизација и поткопување на „единството“ на Германија, изјави Борис Писториус за новинарите во Берлин. 

„Очигледно, станува збор за поткопување на нашето единство, за внатрешно проширување на политичките поделби и искрено се надевам дека Путин нема да успее и дека ќе останеме обединети“, додаде тој.

Во петокот на социјалните мрежи од Русија беше објавена аудио снимка од состанок на конференција на високи германски офицери.

Конкретно, учесниците на разговорите разговараат за хипотезата за испорака на ракети Таурус од германско производство со долг дострел во Киев, што треба да се направи за да им се овозможи на украинските сили да ги користат и каков е нивниот потенцијален ефект. 

Германското Министерство за одбрана во саботата ја потврди автентичноста на снимката. Содржината на снимката е многу непријатна за Германија, бидејќи Берлин официјално одбива да испорача ракети Таурус на Киев, наведувајќи го ризикот од ескалација на војната.

Во исто време, за време на разговорот, офицерите откриваат детали за тоа како Велика Британија и Франција и’ помагаат на украинската војска да ги користи ракетите „Скалп“, кои двете земји му ги снабдуваат на Киев.