,,Сакав пиво, но друго нешто ме уништи!” Фудбалскиот уметник обожаван од навивачите си ја отвори душата: Тогаш искршив сè! (видео)

Еден Азар беше еден од најдобрите играчи во светот, а потоа само исчезна од фудбалската мапа. Магионичар и уметник кој живееше сè, освен фудбалот и затоа не постигна уште поголеми успеси во кариерата.

Белгиецот сè уште беше обожаван од навивачите, а за својата кариера зборуваше во подкаст со поранешниот соиграч Џон Оби Микел.

Азар најпрво прозборе за стомакот, што дојде до израз додека играше за Реал Мадрид:

-Тоа беше точно. Но, секое лето се дебелеам четири или пет килограми. Размислував: Давам многу од себе во тие 10 месеци од сезоната, вашето тело е на највисоко ниво, луѓето ве клоцаат, а вашето слободно време е сведено на минимум. Не ме прашувај ништо. Уживам со семејството, одам на плажа, не тренирам тие три-четири недели. Можам да си играм со децата на плажа, нема проблем, но не ме терајте да трчам – ја започна приказната Еден Азар, а потоа во продолжи:

– Ако ја погледнете целата моја кариера, првиот месец од сезоната беше само почеток, загревање, но во септември и октомври – летав. Само ми требаше време да ги искористам моето тело и ум на најдобар начин. Така што, точно е, после одмор секогаш се враќав со пет килограми вишок, и тогаш знаев. Сакам да поминувам време со семејството и пријателите. Јадам и тоа што не ми се допаѓа. Исто така, јас сум Белгиец, сакаме пиво таму и ги правиме најдобрите пива во светот. Не пиев секој ден, не сум ни пиел, но понекогаш после добар натпревар, еден или две пива навистина добро ми доаѓаа.

Белгиецот потоа откри што најмногу влијаело на падот на неговата кариера.

– Тогаш немав среќа. Ако сакате да ја дознаете целата приказна, јас бев во Далас на операција на глуждот, потоа се вратив во Мадрид и изби Ковид. Два ипол месеци ковид, дома, без физиотерапевт да ми прави рехабилитација. Сè правец сам. Кога би можел да сменам нешто, би донел физиотерапевт. Тоа ми беше неопходно, бидејќи сакав повторно да играм на највисоко ниво… Вака, кога сè беше готово, кога се вратив на теренот… Го туркав телото до крај, но моите глуждови едноставно не беа исти. Скршив сè таа сезона. Го знаете остатокот од приказната.

И покрај тоа што работеше со бројни експерти, Азар во преден план издвои еден.

– Најдобро играв под водство на Антонио Конте, но не сакав да тренирам. Тренинг цела недела. Само ја сакав саботата. Ќе излезев да уживам, морав. Знаев: од утре повторно тренинзи. Тоа беа моите 90 минути уживање. Морам да направам нешто. Остатокот од неделата, со маки одев на тренинзи. Сабота беше најдобриот ден.

Еден Азар

На изненадување на сите, Еден Азар откри кој играч му оставил најголем впечаток.

– Во Реал играв со најдобрите во светот. Лука Модриќ, Карим Бензема, тоа е врвот на листата. Кога ќе се каже Кевин де Брујн, тој исто така е на врвот на листата. Френк Лампард, Хуан Мата, сите тие се самиот врв. Но, единствениот што ме натера да кажам „леле“ беше Гел Какута. Ме прашавте кој е најголемиот талент, а Какута беше број еден, убедливо. Каков талент човече, – рекол Азар, а потоа даде дополнително објаснување:

– Игравме многу во Франција, јас во Лил, тој во Ленс. Тоа е дерби, на северот на Франција. Секој натпревар го добивавме со 5:0 или 6:0. Секогаш сум најдобриот играч на натпреварот. Но, секогаш кога играше тој – губевме. Тој е најдобриот играч на натпреварот. Најдобар. Тоа беше нормално. Сега е лесно да се каже, но прерано замина во Челзи. Имаше 16 години, тоа е преголем чекор.